दक्षिण कोरियामा नेपाली साहित्य समाज गठन

पुष्पराज लामिछाने, सउल । दक्षिण कोरियामा रहेका नेपाली साहित्य प्रेमीहरुको साझा चौतारी नेपाली साहित्य समाज दक्षिण कोरिया गठन भएको छ । दक्षिण कोरिया स्थित बिभिन्न पेशामा आवद्ध रहेका स्थानिय नेपाली श्रष्टा तथा नेपाली साहित्य प्रेमीहरुको एक भेलाले कवयत्री प्रगती राईको संयोजकत्वमा ९ सदस्य तदर्थ समिति गठन गरेको हो । उपस्थित कवि तथा साहित्य प्रेमीहरुले उक्त भेलामा करीब दूई घण्टा सम्म आफ्ले सृजना गरेका कविता वाचनदेखि लिएर साहित्य सम्वन्धी जाने बुझेका रोचक कुराकानीहरु प्रस्तुत गरे । उनीहरुले एक अर्काका कविता वाचनलाई खुलेरै प्रसंशा समेत गरे । कार्यक्रममा सहभागी साहित्य प्रेमीहरु मध्ये हरीशरण न्यौपाने, शीशीर पाण्डे, प्रबीण राई, अनिल सर्मा सुबेदी, सुवास सापकोटा, रुद्र सर्मा, प्रगति राई, तथा रघु त्रिपाठीले कर्णप्रिय कबिताहरु वाचन गरेका थिए ।

यस अघी नेपाली साहित्यलाई विश्व परिवेशमा पुर्याउने उद्देश्यका साथ सउलको दोङ्देमुन स्थित फष्ट नेपाल रेष्टुरेन्टमा आयोजना गरिएको उक्त कार्यक्रमको आइतबार एक समारोहका बीच बरिष्ठ समाज सेवी तथा ब्यवसायी रुद्र सर्मा नेपाल पत्रकार महासंघका प्रमुख सल्लाकार रघु त्रिपाठी तथा कार्यक्रमकी संयोजक प्रगति राईले उद्घाटन गर्नुभएको थियो ।

समारोहमा प्रमुख अतिथी रुद्र सर्माले आउँदा दिनमा यस्ता कार्यक्रम अझ व्यापक रुपले गर्न सकिने बताउँदै स्थानिय स्रष्ठाहरुको सृजना तथा प्रस्तुतीहरु अत्यन्त प्रभावकारी भएको विचार व्यक्त गर्नुभयो । उहाँले नेपाली श्रष्टाहरुले वाचन गरेका कविता गजल सुनेपछि नेपाली कविहरु फुल मात्र नभै सृष्टिकै सुन्दर फुल भएको बताउँनु भयो । कार्यक्रममा पत्रकार रघु त्रिपाठीले साहित्य प्रेमीहरुलाई स्वागत गर्दै बिश्वको कहियौ मुलुकहरुमा नेपाली साहित्य समाज स्थापना भईसकेको जिकिर गर्दै दक्षिण कोरियामा पनि नेपाली साहित्य प्रेमीहरुको साझा संस्था स्थापना हुन लागेकोमा खुशी ब्यक्त गर्नु भयो। उहाँले नव स्थापित साहित्य समाजको दिगो बिकाशका साथै सफलताको सुभकामना ब्यक्त गर्नुभयो ।

आयोजकका तर्फबाट नव गठित समाजकी संयोजक तथा कवयत्री प्रगति राईले साहित्य यात्राको अनुभवमा आफ्नो नेतृत्वमा यस्तो नविनतम भेला पहिलोपटक भएको धारणा व्यक्त गर्नुभयो । उहाँले कोरियाको इतिहाँसमै अविस्मरणिय रहने अत्यन्तै शुन्दर कार्यक्रमलाई सफल पार्न आउँनुभएका सम्पूर्ण सृजनशिल श्रष्टाहरुलाई धन्यवाद ब्यक्त गर्दै यस कमिटिलाई अझ कृयाशिल तथा ससक्तरुपमा अगाडि बढाउन निकट भविष्यमै साहित्य प्रेमीहरुको बृहत भेला आयोजना गर्ने बताउनुभयो । पत्रकार सरोज खड्काद्धारा संचालित सो कार्यक्रममा नेपाल पत्रकार महासंघका कोषाध्यक्ष पुष्पराज लामिछाने, हिमाल टेलिभिजनका रिपोटर लीलु डुम्रे, लगायतका अतिथिहरुले भाग लिएका थिए ।

९ आश्विन २०६९, मंगलवार २१:०६ मा प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस

विशेष

सबै

नेकपा सचिवालय बैठक आज, दाहालले उठाएका प्रश्नको ओलीले जवाफ दिने

काठमाडौं । सत्तारुढ नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा)को सचिवालय बैठक आज बस्दैछ । दिउँसो एक बजे बस्ने बैठकमा प्रधानमन्त्री एवं पार्टी..

म्याराडोनाको अन्त्येष्टी, विदाईमा भीड अत्याधिक हुँदा प्रहरीद्वारा अश्रु ग्यास र रबरको गोली प्रहार

ब्युनस आयर्स । विश्व फुटबलका महान खेलाडी डिएगो म्याराडोनाको अन्त्येष्टी गरिएको छ । एक निजी समारोहकाबीच..

स्वास्थ, विज्ञान, कूटनीति र अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्धबारे लण्डन दूतावासमा वेभिनार

लण्डन । लण्डनमा रहेको नेपाली राजदूतावासले बिहीवार ग्लास्गो क्यालेडोनियन विश्वविद्यालयसँगको सहकार्यमा..

राजतन्त्र र हिन्दु राष्ट्रको माग गर्दै रौतहटमा प्रदर्शन

रौतहट । राजतन्त्र र हिन्दु राष्ट्र कायम गर्न माग गर्दै नेपाल राष्ट्रवादी समूहले रौतहटमा प्रर्दशन गरेको छ ।..

‘छिट्टै विकासशील राष्ट्रमा उक्लिँदैछौँ’

काठमाडौँ । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले सङ्घीय, प्रदेश र स्थानीय तहका सरकार सबैको संयोजन, सहभागिता र..