चीनका भावी राष्ट्रपति अचानक हराएकोमा आशंका

काठमाडौं, २८ भदौ । चीनका उपराष्ट्रपति शि जिनपिङ एक्कासी सार्वजनिक रुपमा देखा पर्न छोडेको समाचार सार्वजनिक भएको छ । केही दिनयता कतिपय महत्वपूर्ण बैठकहरुमा उनी सहभागी नभएको र तय गरिसकिएका महत्वपूर्ण भेटघाटहरु समेत रद्द गरिएका छन् । यसले जिनपिङको विषयमा अनेक आशंका र अनुमान गरिएको एजेन्सीहरुले जनाएका छन् ।
जिनपिङ चीनको राष्ट्रपति बन्ने लगभग निश्चित भइसकेको छ । उनले राष्ट्रपति हु जिन्ताओको स्थान लिंदैछन् । यस परिवेशमा आशंका गरिएअनुसार कि त उनी गम्भीर बिरामी परेका छन् कि चाहिं सत्ता–संघर्षको शिकार बनाइएका छन् ।
एक साताभित्र जिनपिङका तय भइसकेका महत्वपूर्ण भेटघाटहरुमा अमेरिकी विदेशमन्त्री हिलारी क्लिन्टन र सिंगापुरका प्रधानमन्त्री ली सेन लुङसंगका प्रमुख थिए जो रद्द गरिएका छन् । केही अन्य विदेशी नेताहरुसंगका भेटघाट पनि यसैगरी अचानक रद्द गरिएका थिए । गत सोमबार मात्रै डेनमार्ककी प्रधानमन्त्री हेले थार्निङ–स्मिड्टसंग प्रस्तावित भेटघाट पनि रद्द गरिएको थियो । तथापि, चिनीयां विदेश मन्त्रालयले डेनमार्कका प्रधानमन्त्रीसंग भेटघाट तय नै नभएको बताएको छ । जे हास्, शि रहश्यमयी किसिमबाट ‘बेपत्ता’ भएका छन् र यतिबेला चिनका भावी राष्ट्रपतिको अवस्थाबारे किसिम–किसिमका चर्चा र आशंका पैदा हुन पुगेको छ ।

२८ भाद्र २०६९, बिहीबार २०:४३ मा प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस

विशेष

सबै

चन्द्रमामा मानव जीवनको सम्भावनातर्फ नयाँ खुट्किलो : नासा

न्यूयोर्क । अमेरिकी अन्तरिक्ष एजेन्सी नासाले चन्द्रमाको सतहमा पानी रहेको पुष्टि गरेको छ । पानीको केमिकल कम्पाउण्ड पाइनु त्यहाँ..

दशैँको टीका लगाउन हिँड्नेको चहलपहल कम

दुर्गापक्षको मुख्य दिन आज मान्यजनको हातबाट नवदुर्गाको प्रसादका रुपमा शुभ साइतको प्रतीक रातो टीका एवं..

राप्रपा अध्यक्ष थापा अस्पतालबाट डिस्चार्ज

काठमाडौं । राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीका अध्यक्ष कमल थापा अस्पतालबाट डिस्चार्ज भएका छन् । कोरोना संक्रमण..

गैरआवासीय नेपाली नागरिकता ऐन छिट्टै पारित हुने

लन्डन । संघीय संसद्, कानून, न्याय तथा मानव अधिकार समितिका सभापति कृष्णभक्त पोख्रेलले नेपालको संविधान २०७२ मा..

यो साता विदेशमा थप एक नेपालको निधन

लन्डन । विश्वव्यापी महामारी कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) संक्रमणबाट यो साता विदेशमा थप एकजना नेपालीको ज्यान गएको छ ।..