डाएस्पोराका नेपाली संघ संस्था: नेपालीले नेपालीलाई शोषण गर्ने थलो -सुदिप पन्त

हामी पूर्व नेपालदेखी पश्चिम नेपालको कुना कुनाबाट बिभिन्न मुलुकमा स्थाई या रोजगारिको लागि भासिने क्रम बड्दो मात्रामा छ ।बिश्वको हरेक कुनामा कुनै न कुनै नेपालीहरुको सस्था कृयासिल भएर नेपालीहरुको हित गर्ने भनेर खोलिएका छन र खोल्ने क्रम पनि जारी छ ।नेपालीहरु को जनघनत्व बड्दै जादा सस्थाहरु प्रती पनि लगाव बड्दै जानु पर्नेमा झन सस्थाहरु प्रती हेरिने दृष्‍टिकोणमा कमी आएको छ । नेपालबाट बिभिन्न क्षेत्रको ब्यक्तीहरुको आगमन ,उनिहरुको नेत्रित्व पारीपक्वता ,दुर्दर्शिता ,सामाजिक अभियान्तको रुपमा काम गरेको अनुभवहरु ,अनी बिदेश बसाइको लामो छोटो अनुभवहरुलाई प्राथमिकता दिनु भन्दा पनि मानब तस्कर ,आर्थिक अनिमयता ,चारित्रिक आचारणमा कमी भएका मान्छेहरुको नै बोलबाला बडी भएको जानकारहरु बताउछन । यहाँ आएर केही आर्थिक हिसाबले अगाडि बडेका तर सुन्य सामाजिक मयार्दा र सामान्य नेत्रित्वगुण सम्म पनि नभएका केही ब्यक्तिहरुले कुनै कुनै सस्थाहरुमा हालिमुहाली गर्न खोजेको अवस्थाले गर्दा यहाँ अवस्थित धेरै नेपालीहरुमा भने निराशा छाएको छ । जम्मा जम्मी चन्दा माग्नु ,सामान्य चाड पर्ब मनाउनु ,हिसाबकिताबको आयब्य नराख्नु ,जस्ले जे मन लाग्छ त्यही तुरुन्त निर्णय गर्नु,आपासमा आफ्नो आफ्नो धाक र फुर्ती देखाइ भये नभयेको झुठो सम्मान लिन खोज्नु आदी अहिले धेरै सस्थाहरुको नेत्रित्व लिने ब्यक्तीहरुमा देखिएको अबगुणहरु हो ,नेपालमा हुँदा केही हैसियत पनि नभएको ,कुनै कुनै ब्यक्तिहरु त मानब तस्करी सम्ममा संलग्न भएकोले नेपाल जान नसक्ने स्थिती पनि देखिएको छ र सस्थालाई ढाल बनाएर आफ्नो दुनो सोझ्याउन समेत लागेको पाइएको छ । बिदेशस्थित त्यो देश को अप्रबासी बिभागमा उजुरु गर्नेहो भने यहाँ बाट पनि भागेर हिंड्न सक्ने अवस्था धेरै जनाको छ। आफ्नो औकात नदेख्ने अरुलाई सधैं निरही मात्र देख्ने कम्जोर मानसिकता भएको मान्छेहरुले कम्सेकम आफु उभिएको धरातल मात्र थाहा पाउदा पनि धेरै नेपालीहरुको भलो हुन्थो। त्यसो त सस्थाहरुमा सबै गलत मान्छेहरु मात्र छन भन्ने यो लेखको आसय चाँही पक्कै होइन तर नेपाली लाई नेपालीले नै शोषण गरेर त्यही ब्यक्ती सस्थहरुमा हालिमुहाली गरिरहेको धेरै भुक्तभोगिहरुको बुझाई छ ,केही गलत मान्छेको गलत प्रब्रितिले गर्दा इमान्दार नेत्रित्वहरु पनि छायामा पर्न गएका छन । नेपाल को राजनैतीक अवस्थाको दुर्गतीले यहाँका केही संघ सस्थालाई पनि छोएको छ । आगामी दिनहरुमा बिदेशमा रहेका नेपाली सस्थाहरुले नामले हैन कामले पनि नेपालीहरुको मन जित्न सफल होउन ,गलत प्रब्रिति भएका ब्यक्तिलाई निरुत्साहित गरौ ।अहिलेलाई सबै सस्थाहरुलाई शुभकामना मात्र भन्न सकिन्छ । अस्तु।

१२ भाद्र २०६९, मंगलवार १८:१३ मा प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस

Email Subscription

विशेष

सबै

नेपाल फर्कन चाहनेलाई विवरण बुझाउन राजदूतावासको आह्वान

लण्डन, २० जेठ । लण्डनस्थित नेपाली राजदूतावासले नेपाल फर्किनुपर्ने बाध्यतामा रहेका नेपाली नागरिकलाई आफ्नो विवरण अद्यावधिक गर्न..

रुकुम घटनाले गरेको दिशानिर्देश र केहि सन्देश !

छुवाछुत एक किसीमको सामाजिक कुरीति हो। यो निश्चित सम्प्रदायका मानिसले अरु अभिजातीय मानिसलाई छुन नहुने प्रथाका..

१ करोडको कार्पेट फेर्ने खबरपछि ‘राष्ट्रपति’लाई चिठी

महामहिम राष्ट्रपति ज्यू, नमस्कार । राष्ट्रपति कार्यलयमा १ करोडको कार्पेट फेर्ने गरि ठेक्का लागेको समाचारहरु..

‘विदेशी मुद्राको बचत गर्न विद्युतीय गाडीमा भन्सार बढाउनु परेको हो’

काठमाडौँ, १९ जेठ । सरकारले जेठ १५ गते ल्याएको आगामी आर्थिक वर्ष २०७७/०७८ को बजेटमार्फ इलेक्ट्रिक सवारी साधनमा..

असार १ बाट पठनपाठन सूचारु गर्न आह्वान

काठमाडौँ, १८ जेठ । आगामी असार १ गतेदेखि विद्यालयमा पठनपाठन सुरु हुने भएको छ । शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधि..