इरानमा गैर सरकारी संस्थाहरुमाथिको प्रतिबन्ध हटाउने अमेरीकाको तयारी

काठमाडौं, ६ भदौ । अमेरिकाले इरानका भुकम्पपीडितलाई सहयोग पुर्‍याउनका लागि भन्दै गैरसरकारी संस्थाहरुमाथिको प्रतिबन्ध केही समयका लागि हटाउने भएको छ । अमेरिकी–इरानी गैरसरकारी संस्थाहरुले भुकम्प पीडितहरुलाई सहयोगका लागि रकम पठाउन आवश्यक भएको भन्दै अमेरिकी सरकारलाई दबाब दिएपछि सरकारले छोटो समयका लागि प्रतिबन्ध हटाउने घोषणा गरेको हो ।
अमेरिकी अधिकारीहरुका अनुसार प्रतिबन्ध ४५ दिनका लागि हटाईएको छ भने दाताहरुले ३ लाख डलर भन्दा बढी रकम इरान पठाउन पाउने छैनन् । अमेरिकाले इरानमा मानवीय सहायताका लागि खाद्यान्न र औषधी मात्रै पठाउन पाउने तर पैसा पठाउन नपाउने गरी संघसंस्थाहरुमाथि प्रतिबन्ध लगाएको छ ।
इरानले परमाणु हतियार निर्माणका लागि आणविक कार्यक्रम सञ्चालन गरेको भन्दै दबाब स्वरुप इरान तथा ईरानसंग कारोबार गर्ने देश र संस्थाहरुमाथि प्रतिबन्ध लगाउँदै आएको छ । अमेरिकी प्रतिबन्धकै कारण कतिपय देश र संस्थाहरुले इरानलाई सहयोग गर्न पाएका छैनन् ।
इरानले आफुले भोगेको बिपत्ती प्रति विश्वसमुदायले निकै ढिलो चासो देखाएको भन्दै आलोचना गरेको छ । इरानमा मा हालै गएका दुई शक्तिशाली भुकम्पमा परी ६ गाउँ ध्वस्त हुँदा ३ सय जनाको ज्यान गएको थियो । एजेन्सीको सहयोगमा

६ भाद्र २०६९, बुधबार १४:२३ मा प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस

विशेष

सबै

दसैंमा ‘लकडाउन’ हुनसक्ने !

काठमाडौं । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले संक्रिय संक्रमितको संख्या २५ हजार नाघेमा फेरि लकडाउन गर्न सिफारिस गरेको छ..

साढे ९८ लाख वित्तीय अपराध गरेको अभियोगमा राईविरुद्ध मुद्दा दर्ता

काठमाडौँ । दुबईबाट साढे ९८ लाख रुपैयाँ नेपालमा रूपान्तरण गरी वित्तीय अपराध (सम्पत्ति शुद्धीकरण) गरेको अभियोगमा..

कोरोना सामान्य रोग होइन : क्याप्टेन विजय लामा

काठमाडौं । नेपाल एयरलाइन्सका वरिष्ठ क्याप्टेन विजय लामाले कोरोना संक्रमणलाई सामान्य रुपमा नलिन आग्रह सबैलाई..

राष्ट्रसङ्घलाई सुदृढ र सशक्त बहुपक्षीयताको केन्द्र बनाउनुपर्नेमा प्रधानमन्त्रीको जोड

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले विश्वले झेल्नुपरेका जटिल चुनौतीहरुको सामना गर्न संयुक्त..

कोरोना संक्रमणबाट नेपालमा थप १६ जनाको मृत्यु, ११५४ संक्रमित थपिए

काठमाडौँ । पछिल्लो २४ घण्टामा नेपालमा थप १ हजार १५४ जनामा कोरोना सङ्क्रमण पुष्टि भएको छ । योसँगै नेपालमा कोरोना..