३ महिनामै लक्ष्यबाट ‘ब्याक’ भए अर्थमन्त्री

निरोज कुमार थापा, काठमाडौँ, २८ कार्तिक । उच्च आर्थिक वृद्धिको लक्ष्यसहित चालु आर्थिक वर्षको बजेट ल्याएका अर्थमन्त्री डा. युवराज खतिवडा ३ महिनामै लक्ष्यबाट ब्याक भएका छन् । गत आर्थिक वर्षमा ३ पटक बजेट संशोधन गरेका अर्थमन्त्रीले चालु वर्षमा पनि बजेट संशोधनको गर्नुपर्ने स्थितीमा अवस्थामा पुग्न लागेका हुन् ।

८ प्रतिशत आर्थिक वृद्धिको लक्ष्य लिएका अर्थमन्त्रीले चालु आर्थिक वर्षको प्रथम त्रैमासमा ७.१ प्रतिशतको मात्रै आर्थिक वृद्धि हुने प्ररम्भीक विवरण सार्वजनिक गरेका छन् । प्रथम त्रैमास सकिँदा कुल बजेट खर्च ११.६१ प्रतिशत हुँदा पूँजीगत खर्च ४.४१ प्रतिशत मात्रै छ ।

प्रथम त्रैमासमा २ खर्ब ५२ अर्ब राजश्व संकलनको लक्ष्य लिएको सरकाले १ खर्ब ९७ अर्ब मात्रै राजश्व संकलन गरेको छ । लक्ष्य अनुसारको राजश्व संकलनमा असफल भएपछी आर्थिक प्रथम त्रैमास सकिएको केही दिनमा नै अर्थमन्त्री खतिवडाले पुनः आर्थिक ऐन संशोधन गर्दै कर बढाएका छन ।

यस्तै प्रथम त्रैमासमा १२ अर्ब ३४ करोड ५६ लाख अनुदान र ३ अर्ब ३३ करो बाह्य ऋण गरी १५ अर्ब ६७ करोड ५६ लाख वैदेशीक सहायत प्रतिवद्धता प्राप्त भएको मन्त्रालयले जनाएको छ । १ खर्ब ९५ अर्ब आन्तरिक ऋण उठाउने लक्ष्य लिएको सरकारले हालसम्म एक रुपैयाँ पनि आन्तरिक ऋण लिएको छैन ।

२८ कार्तिक २०७६, बिहीबार १४:४४ मा प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस

Email Subscription

विशेष

सबै

अख्तियारका १५ जनालाई कोरोना पुष्टि

काठमाडौँ, २० साउन । अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगका १५३ कर्मचारीसहति १५ जनामा कोरोना भाइरसको संक्रमण पुष्टि भएको छ। अख्तियारका..

काठमाडौँ उपत्यकामा ५१ सहित थप ४१८ जनामा कोरोना पुष्टि

काठमाडौँ, १९ साउन । सोमबार ४१८ जनामा कोरोना भाइरसका संक्रमित थपिएका छन् । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले..

सवारीमा फेरी जोर विजोर प्रणाली लागू गर्न स्वास्थ्य मन्त्रालयको प्रस्ताव

काठमाडौँ, १९ साउन । कोभिड–१९ संक्रमणको जोखिम पुनः बढेसँगै स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले निजी तथा..

मेलम्ची पहिरोः ७ जनाको शव भेटियो (अपडेट)

सिन्धु, १९ साउन । सिन्धुपाल्चोकको मेलम्चीमा आइतबार रातिको पहिरोमा परी ज्यान गुमाएका ७ जनाको शव फेला परेको छ ।..

मेलम्चीमा पहिरोः ८ जना बेपत्ता

सिन्धु, १९ साउन । सिन्धुपाल्चोकको मेलम्ची बजारमा गएराति खसेको पहिरोले पुरिएर ८ जना बेपत्ता भएका छन् । बजारको..