सहवासका लागि १५ वर्ष पुगेकै हुनुपर्ने अदालतको आदेश

नयांदिल्ली, १६ साउन । दिल्ली उच्च अदालतले १५ वर्षभन्दा मुनिका बालिकासंग विवाहपछिको सहवासलाई बलात्कार मानिने फैसला सुनाएको छ । उच्च अदालतले सम्भोगका लागि बालिकाले स्वीकृति दिएकै भए पनि त्यसलाई बलात्कार मानिने र ती मामिलामा पुरुषलाई उनको धार्मिक अधिकारबाट संरक्षण नपाउने आदेश दिएको छ ।
न्यायाधीश एके सिकरीको अध्यक्षतामा रहेको तीन सदस्यीय पीठले उक्त फैसला गर्दै १५ वर्षमुनिका किशोरी पत्नीसंगको सम्भोग भारतीय संविधानको धारा ३७५ अन्तर्गत अपराध हुने र उक्त कानूनको बिषयमा कुनै अपवाद नभएको र त्यसलाई कडा रुपमा लागू गर्नुपर्ने आदेश दिएको समाचार पीटीआईले जनाएको छ ।
यस मामिलामा स्वकृतिको कुनै औचित्य नहुने र यो उमेरको स्वीकृतिलाई मान्यता दिन कठिन हुने न्यायाधीशले बताए । किशोरीको बिबाह भएका भए पनि यसमा कुनै फरक नपर्ने र सम्बद्ध पक्षको निजी कानूनको पनि कुनै अर्थ नहुने उनको कथन छ ।
उक्त इजलासले किशोरीको विवाह र सम्भोगको स्वीकृतिका लागि सही उमेरसम्बन्धी भारतीय दण्डसंहिता, हिन्दूविवाह अधिनियम र बालबिबाह रोकथाम अधिनियमको विभिन्न प्रावधानहरुमा उठेका प्रश्नको जवाफ दिने क्रममा उक्त व्यवस्था गरिएको उल्लेख गरिएको छ ।

१६ श्रावण २०६९, मंगलवार ०७:१२ मा प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस

Email Subscription

विशेष

सबै

बुधबार दिउँसो काठमाडौँमा भूकम्प

काठमाडौँ, २१ साउन । बुधबार ४ः३० बजे काठमाडौँमा भूकम्पको धक्का महशुस भएको छ । राष्ट्रिय भूकम्प मापन केन्द्रले ललितपुरको बंगलामुखी..

अख्तियारका १५ जनालाई कोरोना पुष्टि

काठमाडौँ, २० साउन । अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगका १५३ कर्मचारीसहति १५ जनामा कोरोना भाइरसको संक्रमण पुष्टि..

काठमाडौँ उपत्यकामा ५१ सहित थप ४१८ जनामा कोरोना पुष्टि

काठमाडौँ, १९ साउन । सोमबार ४१८ जनामा कोरोना भाइरसका संक्रमित थपिएका छन् । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले..

सवारीमा फेरी जोर विजोर प्रणाली लागू गर्न स्वास्थ्य मन्त्रालयको प्रस्ताव

काठमाडौँ, १९ साउन । कोभिड–१९ संक्रमणको जोखिम पुनः बढेसँगै स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले निजी तथा..

मेलम्ची पहिरोः ७ जनाको शव भेटियो (अपडेट)

सिन्धु, १९ साउन । सिन्धुपाल्चोकको मेलम्चीमा आइतबार रातिको पहिरोमा परी ज्यान गुमाएका ७ जनाको शव फेला परेको छ ।..