युद्ध अपराधको आरोपमा प्रचण्डविरुद्ध अमेरिकामा उजुरी, पक्राउ नपर्ने

पुरुषोत्तम ढकाल, लसएन्जलस, ५ फागुन । पत्नि सीता दाहालको उपचारको बहाना बनाउदै व्हाइट हाउसलाई स्पष्टीकरण दिन अमेरिका भ्रमणमा आएका नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ विरुद्ध गत आइतबार युद्ध अपराधको आरोपमा बाल्टीमोरस्थित संघीय ब्युरोमा उजुरी परेको छ । केन्टकी स्टेट युनिभर्सिटीमा कार्यरत डा तिलक श्रेष्ठले अमेरिका भ्रमणमा आएका अध्यक्ष ‘प्रचण्ड’ विरुद्ध युद्ध अपराधको आरोपमा बाल्टीमोरस्थित संघीय ब्युरोमा उजुरी गरेका हुन् ।
श्रेष्ठले बाल्टीमोरस्थित संघीय ब्युरोमा दायर गरेको उजुरीमा प्रचण्डलाई युद्ध अपराधका नेतृत्वकर्ता र आतंककारी उल्लेख गरिएकोछ । डा श्रेष्ठले दायर गरेको उजुरीमा उल्लेख छ, ‘आतंकवादी भनेर चिनिएका पुष्पकमल दाहाल नेपालबाट आएका छन्। उनी अमेरिकाको आतकंककारी सूचीमा रहेका थिए। उनी संलग्न भएको गतिविधिका कारण १७ हजारभन्दा बढी गरिब नेपाली मारिएका थिए ।’

‘प्रचण्ड’ विरुद्ध युद्ध अपराधको आरोपमा बाल्टीमोरस्थित संघीय ब्युरोमा उजुरी हाल्ने श्रेष्ठ हाल केन्टुकी स्टेट युनिभर्सिटीमा रिसर्च एसोसिएटका रुपमा कार्यरत रहेको विश्वविद्यालयको वेवसाइटमा उल्लेख छ। उनले यसअघि नर्थ एलाबामा सेन्टर फर एजुकेशन एक्सिलेन्समा शिक्षाविद्का रुपमा काम गरेका थिए । विद्यालयीय शिक्षा काठमाडौंको पद्मोदय हाइ स्कुलबाट पूरा गरेका श्रेष्ठ विद्यावारिधि उपाधि प्राप्त गरेका छन्। उनी हाल अमेरिकाको हन्टभिल्ला अल्बामामा बस्दै आएका छन् । गत महिना भेनेजुयला प्रकरणमा अमेरिका बिरुद्ध वक्तब्य दिएर बिबादमा तानिएका अध्यक्ष प्रचण्ड नेपालका लागि अमेरिकी राजदुत रेन्डी बेरीको सहजीकरण पछि पत्नि सीता दाहालको उपचारको बहाना बनाउदै व्हाइट हाउसलाई स्पष्टीकरण दिन अमेरिका भ्रमणमा आएका हुन् ।

दक्षिण एशियाली मामला हेर्ने उच्च अमेरिकी अधिकारीले उजुरी परेको पुष्टि गर्दै भने, ‘पत्नि सीता दाहालको उपचारको बहाना बनाउदै व्हाइट हाउसलाई स्पष्टीकरण दिन अमेरिका भ्रमणमा आएका नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ विरुद्ध युद्ध अपराधको आरोपमा बाल्टीमोरस्थित संघीय ब्युरोमा उजुरी परेपनि यो भ्रमणमा मानवीय कारणले उनलाई अमेरिकी सुरक्षा निकायले पक्राउ गर्ने छैन । यद्यपी ‘प्रचण्ड’ संसारको कुनै पनि मुलुकमा कुनै पनि युद्ध अपराध कुनै पनि समय पक्राउ पर्ने स्रोतको दावीछ ।

स्मरण रहोस मित्र राष्ट्र भारतको हतियार र संरक्षणमा नेपालमा ससस्त्र युद्ध गरेका प्रचण्डले युद्ध कालमा कक्षा कोठामा पढाइरहेका लम्जुङ्गका मुक्ति अधिकारी देखि आफुलाई सुरा सुन्दरी उपलब्ध गराउने सहकर्मी यानप्रसाद गौतम सम्मको खुकुरी र बन्चरो प्रहार गरी निर्मम हत्या गर्ने कार्यको नेतृत्व लिएका उनले युद्धकालमा मारिएका करीब २० हजार निर्दोष नागरिकको हत्याको जिम्मेवारी लिएका छन् भने त्यतिनै संख्यामा उनको नेतृत्वमा माओवादीद्वारा मारिएकाहरुको खोजविन र सत्य निरुपण हान सकेको छैन । यस अघि बेलायत सरकारले लन्डन विमानस्थलबाट नेपाली सेनाका कर्नेल कुमार लामालाई नियन्त्रणमा लिएर युद्ध अपराधमा मुद्धा चलाई दण्ड दिएको थियो ।

५ चैत्र २०७५, मंगलवार २०:१२ मा प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस

Email Subscription

विशेष

सबै

महाशिवरात्रीमा पशुपतिः चारै ढोका खोलिए, लाखौ भक्तजनको लाइन

काठमाडौँ, ९ फाल्गुण । महाशिवरात्री पर्वका अवसरमा काठमाडौँको पशुपतिनाथ मन्दिरलमा भक्तजनको बिहानैदेखि भीड लागेको छ । आज बिहान बिहान..

मन्त्री बाँस्कोटाले कमिसन माग गरेकोबारे स्वीस दूतावास बोल्यो

काठमाडौँ, ८ फाल्गुण । सञ्चार तथा सूचना प्रविधिमन्त्री गोकुल बाँस्कोटाले ७४ करोड रुपैयाँ कमिसन मागेको सम्बन्धमा..

मन्त्री बाँस्कोटाबारे बालुवाटारमा छलफल, राजीनामाको सम्भावना कति ?

काठमाडौँ, ८ फाल्गुण । सञ्चार तथा सूचना प्रविधिमन्त्री गोकुल बाँस्कोटाले कमिशन माग गरेको अडियो रेकर्ड सार्वजनिक..

चिनियाँ दूतावासद्वारा जारी विज्ञप्तिको सम्पादकहरूले गरे भर्त्सना

काठमाडौँ, ७ फाल्गुण । कान्तिपुर पब्लिकेसन्सको अंग्रेजी पत्रिका ‘द काठमान्डु पोष्ट’मा प्रकाशित लेखबारे..

प्रजातन्त्र दिवसमा प्रधानमन्त्रीको शुभकामना, ‘जन्मसिद्ध श्रेष्ठताको शासन प्रणाली सकियो’

काठमाडौँ, ७ फाल्गुण । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले जन्मसिद्ध श्रेष्ठताको शासन प्रणाली अन्त्य भईसकेको बताएका..