युद्ध अपराधको आरोपमा प्रचण्डविरुद्ध अमेरिकामा उजुरी, पक्राउ नपर्ने

पुरुषोत्तम ढकाल, लसएन्जलस, ५ फागुन । पत्नि सीता दाहालको उपचारको बहाना बनाउदै व्हाइट हाउसलाई स्पष्टीकरण दिन अमेरिका भ्रमणमा आएका नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ विरुद्ध गत आइतबार युद्ध अपराधको आरोपमा बाल्टीमोरस्थित संघीय ब्युरोमा उजुरी परेको छ । केन्टकी स्टेट युनिभर्सिटीमा कार्यरत डा तिलक श्रेष्ठले अमेरिका भ्रमणमा आएका अध्यक्ष ‘प्रचण्ड’ विरुद्ध युद्ध अपराधको आरोपमा बाल्टीमोरस्थित संघीय ब्युरोमा उजुरी गरेका हुन् ।
श्रेष्ठले बाल्टीमोरस्थित संघीय ब्युरोमा दायर गरेको उजुरीमा प्रचण्डलाई युद्ध अपराधका नेतृत्वकर्ता र आतंककारी उल्लेख गरिएकोछ । डा श्रेष्ठले दायर गरेको उजुरीमा उल्लेख छ, ‘आतंकवादी भनेर चिनिएका पुष्पकमल दाहाल नेपालबाट आएका छन्। उनी अमेरिकाको आतकंककारी सूचीमा रहेका थिए। उनी संलग्न भएको गतिविधिका कारण १७ हजारभन्दा बढी गरिब नेपाली मारिएका थिए ।’

‘प्रचण्ड’ विरुद्ध युद्ध अपराधको आरोपमा बाल्टीमोरस्थित संघीय ब्युरोमा उजुरी हाल्ने श्रेष्ठ हाल केन्टुकी स्टेट युनिभर्सिटीमा रिसर्च एसोसिएटका रुपमा कार्यरत रहेको विश्वविद्यालयको वेवसाइटमा उल्लेख छ। उनले यसअघि नर्थ एलाबामा सेन्टर फर एजुकेशन एक्सिलेन्समा शिक्षाविद्का रुपमा काम गरेका थिए । विद्यालयीय शिक्षा काठमाडौंको पद्मोदय हाइ स्कुलबाट पूरा गरेका श्रेष्ठ विद्यावारिधि उपाधि प्राप्त गरेका छन्। उनी हाल अमेरिकाको हन्टभिल्ला अल्बामामा बस्दै आएका छन् । गत महिना भेनेजुयला प्रकरणमा अमेरिका बिरुद्ध वक्तब्य दिएर बिबादमा तानिएका अध्यक्ष प्रचण्ड नेपालका लागि अमेरिकी राजदुत रेन्डी बेरीको सहजीकरण पछि पत्नि सीता दाहालको उपचारको बहाना बनाउदै व्हाइट हाउसलाई स्पष्टीकरण दिन अमेरिका भ्रमणमा आएका हुन् ।

दक्षिण एशियाली मामला हेर्ने उच्च अमेरिकी अधिकारीले उजुरी परेको पुष्टि गर्दै भने, ‘पत्नि सीता दाहालको उपचारको बहाना बनाउदै व्हाइट हाउसलाई स्पष्टीकरण दिन अमेरिका भ्रमणमा आएका नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ विरुद्ध युद्ध अपराधको आरोपमा बाल्टीमोरस्थित संघीय ब्युरोमा उजुरी परेपनि यो भ्रमणमा मानवीय कारणले उनलाई अमेरिकी सुरक्षा निकायले पक्राउ गर्ने छैन । यद्यपी ‘प्रचण्ड’ संसारको कुनै पनि मुलुकमा कुनै पनि युद्ध अपराध कुनै पनि समय पक्राउ पर्ने स्रोतको दावीछ ।

स्मरण रहोस मित्र राष्ट्र भारतको हतियार र संरक्षणमा नेपालमा ससस्त्र युद्ध गरेका प्रचण्डले युद्ध कालमा कक्षा कोठामा पढाइरहेका लम्जुङ्गका मुक्ति अधिकारी देखि आफुलाई सुरा सुन्दरी उपलब्ध गराउने सहकर्मी यानप्रसाद गौतम सम्मको खुकुरी र बन्चरो प्रहार गरी निर्मम हत्या गर्ने कार्यको नेतृत्व लिएका उनले युद्धकालमा मारिएका करीब २० हजार निर्दोष नागरिकको हत्याको जिम्मेवारी लिएका छन् भने त्यतिनै संख्यामा उनको नेतृत्वमा माओवादीद्वारा मारिएकाहरुको खोजविन र सत्य निरुपण हान सकेको छैन । यस अघि बेलायत सरकारले लन्डन विमानस्थलबाट नेपाली सेनाका कर्नेल कुमार लामालाई नियन्त्रणमा लिएर युद्ध अपराधमा मुद्धा चलाई दण्ड दिएको थियो ।

५ चैत्र २०७५, मंगलवार २०:१२ मा प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस

Email Subscription

विशेष

सबै

कोरोना रोक्न सरकारले बनायो ७ कार्यदल, कुनमा कसको नेतृत्व ?

निरोज कुमार थापा, काठमाडौँ, ९ चैत्र । सरकारले कोरोना भाइरस रोग रोकथामको पूर्व तयारी सकिएको भन्दै कार्यान्वयनमा गएको घोषणा गरेको छ ।..

देशैभरका अदालत २ हप्ताका लागि बन्द

काठमाडौँ, ७ चैत्र । देशभरका अदालत आगामी २ हप्ताका लागि बन्द भएका छन् । शुक्रबार सर्वोच्च अदालतमा..

राष्ट्रिय सभाले नै मानेन सरकारी निर्णय

निरोज कुमार थापा, काठमाडौँ, ६ चैत्र । राष्ट्रिय सभाले सरकारी निर्णयको अवज्ञा गर्दै बैठक सञ्चालन गरेको छ ।..

एसईई परीक्षा स्थगित

काठमाडौँ, ५ चैत्र । सरकारले विद्यालय शिक्षा परीक्षा (एसईई) स्थगित गर्ने निर्णय गरेको छ । चैत्र ६ गते बिहिबारदेखि..

कुलमानले भने, ‘ग्यासको लाइनमा नबस्नु, बिजुलीबाट खाना पकाउनु’

काठमाडौँ, ४ चैत्र । नेपाल विद्युत प्राधिकरणका कार्यकारी निर्देशक कुलमान घिसिङले बजारमा ग्यास किन्न लाइनमा..