सयौं कागजपत्रविहिन पक्राउ, लसएन्जलसबाट मात्रै ३७ देश निकाला, कागजपत्रबिहिनहरु त्राश र कोलाहालमा

पुरुषोत्तम ढकाल, लसएन्जलस,१ फागुन । अध्यागमन अधिकारीहरुले मंगलबार देखि शुक्रबारसम्म विभिन्न राज्यमा गरेको धरपकडमा अमेरिकामा गैर कानुनी तवरले बसोबास गर्दै आएका अपराधिक पृष्ठभूमिका सयौंको संख्यामा रहेका कागजपत्र बिहिनहरु पक्राउ पर्नुको साथै ३७ जना देश निकालामा परेका छन् । अमेरिकामा गैरकानुनी रुपमा बसोबास गरिरहेका अपराधिक पृष्टभूमिका कागजपत्र बिहिनहरुलाई देश निकाला गर्ने योजना अनुसार यो साता अमेरिकाका विभिन्न राज्यहरुबाट अपराधिक पृष्ठभूमिका कागजपत्र बिहिनहरुलाई पक्राउ गरिएको डिपार्टमेन्ट अफ होम ल्याण्ड सेक्युरिटीको दावी छ ।

अध्यागमन अधिकारीहरुका अनुसार अपराधिक पृष्ठभूमिका कागजपत्रबिहिनहरुलाई केन्द्रमा राखेर बासोस्थान र कामगर्ने स्थानहरुमा छापा मारिएको र पक्राउ परेकाहरु मध्य केहीलाई देश निकाला समेत गरिएको छ ।

अध्यागमन अधिकारीहरुले धरपकड सुरु गरे लगत्तै अमेरिकामा रहेका कागजपत्रबिहिनहरुमा त्राश र कोलाहल मच्चिएको छ । यस अघि राष्ट्रपति ट्रम्पले कम्तीमा ३० लाख अपराधिक पृष्टभूमिका कागजपत्र बिहिनहरुलाई तत्कालै देश निकाला गर्ने बताएका थिए ।

अध्यागमन अधिकारीहरुले ६ राज्यका फरक शहरहरु, एटलान्टा, शिकागो, न्युयोर्क, लस एन्जलस, नर्थ क्यारोलिना र साउथ क्यारोलिनाको विभिन्न स्थानमा छापा मारेर अपराधिक पृष्टभूमिका सयौको कागजपत्रबिहिनहरुलाई नियन्त्रणमा लिइएको पुष्टी गरेका छन् । तर डिपार्टमेन्ट अफ होमल्याण्ड सेक्युरिटीकी प्रवक्ताले अध्यागमनको छापालाई नियमति भनेको छिन् । अध्यागमन अधिकारीहरुले सोमबारदेखि शुक्रबारसम्म नियन्त्रणमा लिइएका सयौं कागजपत्रबिहिनहरुमा अधिकांस दक्षिण अमेरिकी मूलुकका नागरिकहरु रहेका छन् ।

अध्यागमन अधिकारीहरुले क्यालिफोर्निया, फ्लोरिडा, टेक्सास, कन्सास र नर्थ भर्जिनियामा मंगलबारदेखि अपराधिक पृष्टभूमिका कागजपत्रबिहिनहरुलाई नियन्त्रणमा लिन आफ्नो गतिविधि तीब्र पारेको थियो । अध्यागम अधिकारीहरुले शुक्रबार लसएन्जलसमा काम गर्न जाँदै गरेका र घरमा बसिरहेका कागजपत्रबिहिनहरुलाई समेत पक्राउ गरेर हिराशतमा राखेको अधिकारवादीहरुको दावी छ ।

लसएन्जलस स्थित फिल्ड डाइरेक्टर डेभिड मरिनले १६० जनालाई नियन्त्रणमा लिइएको र तीमध्ये ७५ प्रतिशत आपराधिक पृष्ठभूमिका रहेको र अन्यका हकमा अमेरिकामा गैरकानुनी रुपमा प्रवेश गर्नेहरु रहेको बताएका छन् । लस एन्जलसमा पक्राउपरेका मध्य ३७ जनालाई शुक्रबार रातीनै अमेरिकाबाट देश निकाला गरिसकिएको आइसका अधिकारी डेभिड मरिनले जानकारी दिएका छन् ।

१ फाल्गुन २०७३, आईतवार ०२:५२ मा प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस

विशेष

सबै

एसिड छ्याप्नेलाई कडा कारबाही गर्न अध्यादेश ल्याउने सरकारको निर्णय

काठमाडौं । सरकारले एसिड आक्रमण गर्नेलाई कारबाही गर्ने कडा कानुन बनाउन अध्यादेश ल्याउने निर्णय गरेको छ । बिहीबार बसेको..

सातामा दुई दिन सार्वजनिक बिदा दिने प्रस्ताव मन्त्रिपरिषदमा

काठमाडौं । संस्कृति पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्रालयले आन्तरिक पर्यटन प्रर्वद्धन गर्न हप्तामा दुई दिन विदा..

बुटवलमा २, चितवन र डडेल्धुरामा १-१ संक्रमितको मृत्यु

काठमाडौं । कोरोना संक्रमणबाट आज बुटवलमा २, चितवन र डडेल्धुरामा एक-एक जनाको मृत्यु भएको छ । बुटवलस्थित कोरोना..

दसैंमा ‘लकडाउन’ हुनसक्ने !

काठमाडौं । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले संक्रिय संक्रमितको संख्या २५ हजार नाघेमा फेरि लकडाउन गर्न..

साढे ९८ लाख वित्तीय अपराध गरेको अभियोगमा राईविरुद्ध मुद्दा दर्ता

काठमाडौँ । दुबईबाट साढे ९८ लाख रुपैयाँ नेपालमा रूपान्तरण गरी वित्तीय अपराध (सम्पत्ति शुद्धीकरण) गरेको अभियोगमा..