‘कन्भर्सेसन्स’मा यसरी खुले हरि र मोमिला

momilaबीपी कोइराला भारत–नेपाल प्रतिष्ठान तथा भारतीय राजदूतावासको आयोजनामा गत बिहीबार नेपाल–भारत पुस्तकालय भवनमा ‘कन्भर्सेसन्स’को १९औ“ कार्यक्रम सम्पन्न भयो । कार्यक्रमका मुख्य आकर्षण थिए सशक्त लेखक, कवि तथा समीक्षक हरि अधिकारी र वर्तमान पुस्ताकी होनहार कवयित्री मोमिला जोशी । कार्यक्रममा उपस्थित साहित्यप्रेमी स्रोताबीच लेखक अधिकारीले आफ्नो साहित्यिक यात्राको नालिबेली लगाए भने मोमिलाले मध्यस्थकर्ताको भूमिका निर्वाह गर्दै लेखक–सर्जक अधिकारीबारे थप प्रकाश पारिन् ।
हरि अधिकारी नेपालका सीमित कविमध्येका एक भन्दै मोमिलाले तीन दशकभन्दा ज्यादा अवधि लेखक अधिकारीले कविता लेखन तथा नेपाली साहित्य साधनामा व्यतीत गरिसकेका जानकारी दिइन् । सर्जक हरिले काव्य सिर्जना यात्राको तीन दशकपछि मात्र ‘संसद्मा एक दिन’ नामक कविताको पहिलो पुस्तक प्रकाशनमा ल्याएको खुलासा गर्दै मोमिलाले अगाडि भनिन्, ‘कविताको आधारभूत ज्ञानबिना नै कवितासङ्ग्रह प्रकाशनको मुसेदौडमा लाग्नेहरूभन्दा कवि हरि पृथक व्यक्तित्व हुनुहुन्छ ।’ अधिकारी बहुआयामिक लेखक भएको उल्लेख गर्दै मोमिलाले उनको चिनारी एक सशक्त कवि, प्रशंसनीय कथाका लेखक, दार्शनिक एवम् तिख्खर समीक्षकका रूपमा समेत स्थापित भएको बताइन् । ‘उहा“को लेखनी समकालिक विश्लेषणयुक्त, उद्देश्यमूलक र आफ्नै विशेष शैलीयुक्त हुन्छन्,’ मोमिलाले साहित्यकर्मी अधिकारीको प्रशंसा गर्दै भनिन् ।
कवि अधिकारीले त्रिचन्द्र कलेजमा पढ्दा तत्कालीन नेपाल राजकीय प्रज्ञाप्रतिष्ठानद्वारा आयोजित कविता प्रतियोगितामा ‘पहिला आफूलाई चिन’ शीर्षकको कविता लेखेर आफूले प्रथम पुरस्कार हात पारेको बताउ“दै अठार वर्षको उमेरमा राष्ट्रव्यापी कविता प्रतियोगितामा पहिलो बनेपछि आफू साहित्यलेखनप्रति गम्भीर बनेको अभिव्यक्ति दिए । ‘कन्भर्सेसन्स’ कार्यक्रमको विशेषताअनुरूप अधिकारी र जोशी वार्तालापमा खुल्दै गए । सो क्रममा अधिकारीको पृथक लेखनशैली, उनका रचनामा महिलाका मनोविज्ञानको प्रयोग, यौनिक मिथकहरू एवम् आध्यात्मिक सम्बन्धबारे पनि उनीहरूले चर्चा गरे । अधिकारी चुनिएका केही रचनामाथि मोमिलाले समीक्षात्मक विश्लेषण गरेकी थिइन् ।

१४ श्रावण २०७१, बुधबार ०९:०७ मा प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस

Email Subscription

विशेष

सबै

काठमाडौँमा कडाई, अत्यावश्यक बाहेकका सबै सेवा बन्द

काठमाडौँ, २४ साउन । कोरोना भाइरसको संक्रमण नियन्त्रण गर्न काठमाडौं उपत्यकामा आवतजावतमा कडाइ भएको छ । शुक्रबार उपत्यकाका ३ जिल्ला..

बुधबार दिउँसो काठमाडौँमा भूकम्प

काठमाडौँ, २१ साउन । बुधबार ४ः३० बजे काठमाडौँमा भूकम्पको धक्का महशुस भएको छ । राष्ट्रिय भूकम्प मापन केन्द्रले..

अख्तियारका १५ जनालाई कोरोना पुष्टि

काठमाडौँ, २० साउन । अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगका १५३ कर्मचारीसहति १५ जनामा कोरोना भाइरसको संक्रमण पुष्टि..

काठमाडौँ उपत्यकामा ५१ सहित थप ४१८ जनामा कोरोना पुष्टि

काठमाडौँ, १९ साउन । सोमबार ४१८ जनामा कोरोना भाइरसका संक्रमित थपिएका छन् । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले..

सवारीमा फेरी जोर विजोर प्रणाली लागू गर्न स्वास्थ्य मन्त्रालयको प्रस्ताव

काठमाडौँ, १९ साउन । कोभिड–१९ संक्रमणको जोखिम पुनः बढेसँगै स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले निजी तथा..