ठग्नेहरुका दिन गए इजरायलमा नर्स पठाएर

इजरायल रोजगारीका नाममा धेरै मेनपावर कम्पनीहरुले नेपाली कामदारको सर्वनाश गरिदिएपछि इजरायल सरकारले झण्डै दुई वर्षभन्दा बढी बन्देज लगाएर पुनः खुला गरेको छ । तर विगतमा ठगेर खान पकिल्एका दलालहरुले अहिले पनि पुरानै प्रवृत्ति दोहोर्याइरहेका छन् । अहिले पनि इजरायल पठाउने बहानामा ठग्न धरै मेनपावर र तिनका दलालहरु गाँउ, चोक र शहरका गल्ली–गल्लीमा सक्रिय छन् कति मेनपावरहरुले ५ देखि ८ लाख रुपैयाँसम्म उठाइरहेका छन् ।

त्यस्तै, इजरायलमा नर्स पठाएर लाखौं रुपैयाँ कमिसन खाने मेनपावर र दलालहरूको गतिविधि पनि ह्वात्तै बढेको छ । जसका कारण नेपाली नर्सहरु रोजगारी गुमाउने अवस्था सृजना भएपछि सरकारले त्यस्ता धन्दामा अब अंकुश लगाउने नीति अख्तियार गरेको छ । सरकारले रोजगारीका लागि इजरायल जाने नर्सका लागि केयरटेकर सम्बन्धी तालिम अनिवार्य गरेको छ, जसले गर्दा कमिसनको दौडमा हुत्तिने धरै मेनपावरको कालोधन्दा सखाप हुने स्थिति आएको छ । कामदारलाई ठगीमुक्त र पारदर्शी बनाउन श्रम तथा यातायात व्यवस्था मन्त्रालयले यस्तो व्यवस्था गरेको हो । इजरायल कामदार पठाउने केयरटेकर सम्बन्धी कार्यविधि संशोधनमा सो व्यवस्था अनिवार्य रुपमा लागु गर्ने तथा अनुगमनका लागि समिति निर्माण गर्ने प्रावधान राखिएको छ । मन्त्रालयका सहसचिब विनोद केसी संयोजकत्वको समितिले नसिर्ङ उत्तीर्ण गरेका महिलाले इजरायलमा रोजगारीका लागि जान केयरटेकर सम्बन्धी तालिम अनिवार्य रुपमा लिनुपर्ने व्यवस्था गरेको हो ।

इजरायलमा केयरटेकरमा कामदार पठाउने कार्यविधि संशोधनको मस्यौदा तयार भईसकेको मन्त्रालयले जनाएको छ । मस्यौदा श्रम तथा यातायात व्यवस्थामन्त्रीले स्वीकृत गरेपछि कार्यविधि लागु हुने छ । नर्सिङ उत्तीर्ण गरी रोजगारीका लागि इजरायल जानेका लागि प्रक्रिया सहज बनाउन मन्त्रालयले यस्तो व्यवस्था गरेको बताइएको छ ।

३१ बैशाख २०६९, आईतवार १५:५५ मा प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस

विशेष

सबै

स्वास्थ, विज्ञान, कूटनीति र अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्धबारे लण्डन दूतावासमा वेभिनार

लण्डन । लण्डनमा रहेको नेपाली राजदूतावासले बिहीवार ग्लास्गो क्यालेडोनियन विश्वविद्यालयसँगको सहकार्यमा ‘सार्वजनिक स्वास्थ्य तथा..

राजतन्त्र र हिन्दु राष्ट्रको माग गर्दै रौतहटमा प्रदर्शन

रौतहट । राजतन्त्र र हिन्दु राष्ट्र कायम गर्न माग गर्दै नेपाल राष्ट्रवादी समूहले रौतहटमा प्रर्दशन गरेको छ ।..

‘छिट्टै विकासशील राष्ट्रमा उक्लिँदैछौँ’

काठमाडौँ । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले सङ्घीय, प्रदेश र स्थानीय तहका सरकार सबैको संयोजन, सहभागिता र..

पूर्वयुवराज पारस शाहको स्वास्थ्यमा समस्या

काठमाडौं । पूर्वयुवराज पारस शाहको स्वास्थ्यमा समस्या देखिएको छ । उनी बसेकै होटलमा चिकित्सकहरूले उपचार थालिएको..

विदेशी पर्यटकलाई भिसा प्रावधानमा खुकुलो बनाइदै

काठमाडौ । सरकारले पर्यटक भिसामा नेपाल आउने विदेशी नागरिकका लागि भिसा सम्बन्धि प्रावधानलाई केही खुकुलो बनाउने..