जेथा बेचेर आए, व्यथा बोकेर फर्किए

क्वालालम्पुर, १४ वैशाख । करिब चार वर्षअघि मलेसिया आएका हात्तीखर्क-६ धनकुटाका गणेशहाङ तिगेला काम गरिरहेका बेला अचानक ढले । मलेसियाको एक कम्पनीमा सुरक्षागार्ड काम गर्ने उनी अचेत भएको देखेपछि नजिकै काम गर्ने नेपाली सहकर्मीहरूले ट्याक्सीमा अस्पताल दौडाए । नेपालबाट तन्दुरुस्त आएका २५ बर्षीय गणेशले सोचेजस्तो धन कमाउन त परै जाओस्, उल्टै मस्तिष्कघातका कारण कुँजो ज्यान लिएर स्वदेश फर्किनुपर्‍यो ।

करिब दुई साताअघि फर्किएका गणेशको जस्तै सन् २०१२ मा मलेसिया आउँदा सर्लाहीका जसोदत्त थारूलाई कुनै पनि शारीरिक समस्या थिएन । उनी आएको वर्ष दिनमै प्यारालाइसिसले थलिए र महिनौंको उपचारपछि पनि निको नभएपछि कुँजो शरीर लिएर नेपाल फिरे ।

यी त केही प्रतिनिधि पात्र मात्रै हुन् । मलेसियामा निरोगी (सपाङ्ग) भित्रिएकामध्ये बर्सेनि कतिपय नेपाली विभिन्न खाले अपाङ्गता लिएर घर र्फकेका छन् । सोनमा-४, महोत्तरीका प्रमोद साह सुदीको काम गर्दा मेसिनले दाहिने हात छिनायो । उनी एउटा मात्र हात लिएर घर फर्किए ।

केराबारी(४ मोरङ घर भई तीन वर्षअघि मलेसिया आएका पूर्ण धमलाले मानसिक सन्तुलन नै गुमाएपछि उनलाई आफन्तजनले स्थानीय संघसंस्था र दूतावासको पहलमा उद्धार गरी स्वदेश फर्काए ।

कारण जेसुकै भए पनि धन कमाउन जेथा बेचेर सकुशल पराइभूमिमा उत्रिएका कैयौं नेपाली रोगरव्यथा बोकेर स्वदेश र्फकनुपर्दा बाँकी जीवन पीडादायी बन्ने गरेको छ । यसरी अंगभंग भएर स्वदेश र्फकने पछिल्ला वर्ष झन्-झन् बढै गएको पाइन्छ । विदेशमा रहँदा घरायसी चिन्ता, आर्थिक उन्नति गर्न नसक्दा बढ्ने उदासीनता, नेपालबाट आउँदा सोचेभन्दा काम र तलबसुविधा फरक पर्नुले पनि मानसिक सन्तुलन बिग्रने गरेको जानकारहरू बताउँछन् ।

नेपाली दूतावासको एक तथ्यांकअनुसार २०१३ मा गम्भीर खाले शारीरिक तथा मानसिक समस्या भएपछि उद्धार गरी ३५ जनालाई घर फर्काइएको थियो । उक्त तथ्यांकले हरेक महिना झन्डै ३ नेपाली अपाङ्ग भएको देखाउँछ ।

दूतावासका एक अधिकारीका अनुसार दुर्घटनामध्ये सडक र मेसिनवाला बढी छन् । त्यस्ता पीडितका लागि कम्पनीले बिमाको पहल नगरिदिँदा त्यसबाट पनि वञ्चित हुने गरेका छन् । मलेसियामा अंगभंग भएकालाई अवस्थाअनुसार करिब ७ लाख रुपैयाँसम्म दुर्घटना बिमा मिल्छ ।

अर्कातिर घाइतेको उपचार खर्च कम्पनीले नबेहोरिदिँदा कतिपय नेपाली अस्पतालमै महिनौंसम्म अलपत्र रहेका उदाहरणसमेत छन् । ‘उसको उपचार खर्च झन्डै ९ हजार रिंगिट (करिब ३ लाख रुपैयाँ) भएको रैछ,’ मस्तिष्क घातले थलिएका गणेशतिर देखाउँदै उनका काका मनकुमारले भने, ‘त्यत्रो पैसा कसरी जुटाउने भन्ने चिन्ता थियो । तर धन्न दूतावासको पहलपछि सबै उपचार खर्च गणेश काम गर्ने कम्पनीले नै बेहोर्‍यो । नत्र निकै साह्रो पथ्र्यो ।’

अस्पतालबाट डिस्चार्ज भएपछि उद्धार गरी दुई साताअघि स्वदेश फर्काइएका गणेशहाङ लिम्बु यतिखेर आफैंले खाना खान, बोल्न र हिँड्डुल गर्न अशक्त छन् भने शरीरको देब्रेपाटो चल्दैन । ‘खाना नाकबाट पाइपको सहाराले खुवाउनुपर्छ । देब्रे हर नै चल्दैन ।’ गणेशलाई लिएर स्वदेश फिर्ने बेला काका मनकुमारले भावुक हुँदै सुनाए, ‘घरमा आमामात्रै हुनुहुन्छ । परिवारमा अरू कोही छैन । अब यसको हेरचाह गरिदिने कोही छैनन् । आर्थिक अवस्था पनि एकदमै नाजुक छ ।’

नेपालीले आ-आफ्ना जिल्ला, गाउँठाउँका नाममा गठन गरेका संघसंस्था एवं जातीय संगठनहरूले आपत् पर्दा सहयोग जुटाउँछन् । प्रवासी मगर संघ मलेसियाका अध्यक्ष राजेन्द्र राना मगरका अनुसार उक्त संघले हालसम्म झन्डै १० लाख रुपैयाँ आर्थिक सहयोग गरिसकेको छ । त्यसका लागि ‘मगर राहत कोष’ खडा गरिएको छ । कान्तिपुर दैनिकबाट

१४ बैशाख २०७१, आईतवार ०५:४९ मा प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस

विशेष

सबै

यो साता विदेशमा थप एक नेपालको निधन

लन्डन । विश्वव्यापी महामारी कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) संक्रमणबाट यो साता विदेशमा थप एकजना नेपालीको ज्यान गएको छ । गैरआवासीय नेपाली..

कर्णाली सरकारले कोभिड सङ्क्रमितको निःशुल्क उपचार गर्ने

काठमाडौं । कर्णाली प्रदेश सरकारले कोभिड –१९ का लक्षणसहितका बिरामीको निःशुल्क परीक्षण तथा उपचार गर्ने भएको छ ।..

घटस्थापनापछि सात दिनमा दुई लाख बढीले छाडे उपत्यका

काठमाडौं । घटस्थापनापछि सात दिनमा दुई लाख बढीले उपत्यका छोडेका छन् । महानगरीय ट्राफिक प्रहरी महाशाखाका अनुसार..

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीद्वारा राष्ट्रको नाममा सम्बोधन (पूर्णपाठसहित)

आदरणीय दिदीबहिनी तथा दाजुभाइहरू, नेपालीहरुको ठूलो चाड, बडादशैं शुरु भइसकेको छ। यस महान् अवसरमा सर्वप्रथम म..

गोरखाबाट हनुमानढोका दरबारका लागि पठाइयो फूलपाती

गोरखा दरबारस्थित दशैँघरबाट काठमाडौँको हनुमानढोका दरबारका लागि फूलपातीसहितको डोली पठाइएको छ । विधिपूर्वक..