फिर्ता पनि लिन्न, ‘वरिष्ठ’ पनि बन्दिनँ : डा. बाबुराम भट्टराई

० तपाईंले उपाध्यक्ष पद त्यागेको सन्दर्भ तपाईंको पार्टीका लागि टाउको दुखाईको सन्दर्भ बनेको छ , पद किन त्याग्नुभएको ?
– म निष्ठाको राजनीति लिएर आएको मान्छे हुँ । मूल्य, मान्यता, आदर्श लिएर समाज बदल्नका लागि आएको हुँ । यत्तिका समयसम्म मैले काम गरेँ, पार्टीले मलाई जिम्मेवारी दियो । पार्टीको उपाध्यक्ष पनि भएँ, प्रधानमन्त्री पनि भएँ । तर, एउटै मान्छे लामो समयसम्म पदमा बसिराख्दा त्यसले आफैँवरिपरि विकृति र विसङ्गतिहरू ल्याउँछ । त्यसैले मैले एउटा नयाँ परम्परा बसाउनुपर्छ, नयाँ पुस्तालाई ठाउँ पनि दिइरहनुपर्छ । हामी क्रियाशील त हुनुपर्छ तर औपचारिक पदमा नबसी । एउटा क्रान्तिकारी पदमा नबसी पनि क्रियाशील रहिरहन सक्छ भन्ने उदाहरण देखाउन मैले पद त्याग गरेको हँु । यसमा कसैले टाउको दुखाउनु पर्ने कारण नै छैन नि ।
० पार्टीमा रडाको त मच्चियो नि ?
– होइन, कुनै रडाको मच्चिएको छैन । तर, कुरा के भने खुला परिस्थितिमा आइसकेपछि हामीमा पनि केही विकृति, विसङ्गति र संसदीय व्यवस्थाका रोगहरू प्रवेश गरेका छन् । त्यसलाई शुद्धीकरण गर्नको लागि र पार्टीलाई रूपान्तरण गर्नको लागि पनि यो आवश्यक थियो ।
० तपाईंकै पार्टीमा पद नपाई कामै नगर्ने नेताहरू पनि छन् नि, स्वीकार गर्नुहुन्छ ?
– हो, हामीमा पनि त्यस्तो रोग प्रवेश गर्न लागेकोले त्यसको उपचार समयमै गर्नुपर्छ भनेर मैले यस्तो कदम चालेको हुँ । सबैले यसमा ध्यान दिनुपर्छ । विगतमा पनि हामीले शुद्धीकरण गथ्र्यौं । अहिले पनि मेरो यो कदम शुद्धीकरण अभियानकै अङ्ग हो ।
० यसबेलाको पद त्यागले निर्वाचनको सम्भावना सार्‍यो भन्छन् नि ?
– त्यस्तो असन्तुष्टि होइन, साथीहरूमा त्यस्तो आशङ्का छ । म क्रियाशील हुन्न कि भन्ने नबुझेर पनि त्यस्तो आशङ्का गरिएको हुनसक्छ । मैले माओवादी परित्याग गरेको होइन । माओवादी पार्टीलाई अझै बलियो बनाउन, जनतामा एउटा स्वच्छ छविका साथ प्रस्तुत गर्न जनताको मन जितेर फेरि आगामी निर्वाचनपछि बहुमत प्राप्त गरेर अगाडि बढ्नको निम्ति मैले यो कदम चालेको हुँ ।
० नयाँ पार्टी खोल्न पदत्याग गरेको पनि भनिन्छ नि ?
– त्यो काल्पनिक कुरा हो, त्यसमा कुनै पनि सत्यता छैन । यो षड्यन्त्रको सिद्धान्तमा विश्वास गर्नेहरूको भनाइ हो ।
० प्रचण्डलाई कमजोर बनाउन फालिएको पासा हो रे ?
– मैले प्रचण्डलाई अझै बलियो बनाउन यस्तो कदम चालिरहेको छु । किनकि हाम्रो नेता कमरेड प्रचण्ड हो । र, हाम्रो सल्लाह के छ भनेदेखि हामीले पार्टीलाई क्रमैसँग नयाँ पुस्तामा हस्तान्तरण गर्दै जानुपर्छ । त्यसैअनुसार पहिलो चरणमा मैले पदत्याग गरेको छु । अलि राम्रो तयारी गरेपछि केही वर्षपछि प्रचण्डले पनि पदत्याग गर्नुहुन्छ । यसरी नै पार्टी निरन्तर नयाँ ऊर्जा प्राप्त गर्दै अघि बढ्छ ।
० पद त्याग गरेपछि अब तपार्इं प्रधानमन्त्री बन्नुहुन्न ?
– मैले कुनै जिम्मेवारी लिन्न त भनेको छैन । निर्वाचनपछि मेरो पार्टीले नेतृत्व लिन्छ र म त्यसमा सघाउँछु । अहिले मैले पार्टीको पद त्याग गरेको हुँ । त्यसमा म दृढ छु । अरू कुरा त पार्टीको निर्णयअनुसार हुने कुरा हो । हामी नयाँ साथीहरूलाई स्थान दिन्छाँै र आवश्यक पर्‍यो भने रोटेसनमा हामी आई पनि रहन्छौँ । अहिले नै म प्रधानमन्त्री बन्छु कि बन्दिनँ भनेर टिप्पणी गर्दिनँ । फेरि प्रधानमन्त्री बन्ने विषयमा मैले सोचेको पनि छैन ।
० विस्तारित बैठकपछि तपाईं फेरि उपाध्यक्ष पदमै आउने होला नि ?
– आउँदिनँ । साथीहरूको अनुरोध छ । तर, म आउँदिनँ । प्रचण्ड र मबीच पहिला नै सहमति भएको थियो ।
० पद त्याग गर्ने दिन प्रचण्डलाई थाहा थियो ?
– त्यो त थाहा थिएन । उहाँहरूले पद नत्याग्न नैतिक दबाब दिनुहुन्छ भनेर मैले जानकारी दिएको थिइनँ । तर, सैद्धान्तिक सहमति पहिला नै भइसकेको थियो ।
० विशेष महाधिवेशन बोलाउने हो ?
– हो, पार्टीको एउटा सङ्गठनात्मक अधिवेशन बोलाएर सङ्गठनसम्बन्धी नीतिलाई एउटा उचाइमा उठाउने र एउटा नयाँ ढङ्गको आदर्श मूल्य मान्यतासहितको पार्टी निर्माण गर्नको लागि हामी विशेष महाधिवेशन बोलाउन खोजिरहेका छौँ ।
० माओवादीलाई जनताले किन बहुमत दिने ?
– त्याग र बलिदानमा आधारित जनताको सेवामा समर्पित एउटा नयाँ भिजन भएको पार्टी हो । त्यसैकारण जनताले यो पार्टीलाई मत दिन्छन् । हामीलाई पनि केही गर्ने गरी अघिल्लोपटक पनि जनताले जनादेश दिएका छैनन् । हामी पूर्ण जनादेश दिनुस् भनेर जान्छौँ ।
० फेरि सत्ता कब्जाकै रणनीति ?
– सरकार चलाउनु लोकतन्त्रमा सत्ताकब्जा हुँदैन । लोकतान्त्रिक तरिकाले जनताको अभिमत लिएर सरकारको नेतृत्व गर्नु भनेको सत्ताकब्जा होइन ।
० अब त्यसो भए सरकारको नेतृत्व कसले गर्छ ?
– हाम्रो पार्टीमा त्यस्तो कुनै निर्णय भइसकेको छैन । तर, अब अवसर आयो भने हाम्रो पार्टीबाट कमरेड प्रचण्डकै सम्भावना बढी छ ।
० त्यसबेला पार्टी अध्यक्ष तपाईं ?
– होइन, कमरेड प्रचण्ड नै हाम्रो पार्टी अध्यक्ष हो ।
० मोहन वैद्यलाई पार्टीबाट एक्ल्याउनुभयो भन्ने आरोप छ नि ?
– होइन, म त झन् चर्चित धोबीघाट प्रकरणमा उहाँसँग मिलेर उहाँलाई सँगै लिएर जान खोज्ने मान्छे ।
० वैद्यलाई धोका दिनुभयो नि ?
– उहाँहरू विचार नमिलेर जानुभएको हो, धोका भएर होइन । बिप्पा सम्झौता देव गुरुङजीले सकारात्मक भनेर संसदीय दलमा पढ्नुभएको र सभासद्हरूले समर्थन गरेका छन् ।
० वैद्य समूहसँग एकीकरण हुन्छ ?
– होस् भन्ने मेरो चाहना छ तर अहिले नै एकीकरण हुन्छ–हुँदैन भनेर भन्न सकिँदैन । मैले चीन जाने दिन नै भेटेर पनि आग्रह गरेको छु– एक भएर जाआँै भनेर वैद्यजीलाई । मत नेपालमा एउटै कम्युनिस्ट पार्टी हुनुपर्छ भनेर हिँड्ने मान्छे ।
० मङ्सिर ४ मा निर्वाचन हुन्छ होला ?
– हुन्छ र हुनुपर्छ । त्यसको विकल्प छैन ।
० भारतीय विदेशमन्त्रीलाई भेट्न लुरुलुरु जानुभयो, प्रोटोकलको ख्याल आएन ?
– त्यो गलत कुरा हो । भारतीय विदेशमन्त्रीलाई भेट्नुहुँदैन भन्ने कुरा हुँदैन । भेटिन्छ । सारमा हामीले गल्ती गरेका छैनाँै तर रूपमा गल्ती देखियो । तर, हामीले त्यो होटलको साटो अर्को होटलमा भेटेको भएचाहिँ ठीक हुन्थ्यो कि भन्ने मलाई लागेको छ । चीनको स्टेट काउन्सिलर आउँदा पनि कार्यक्रममा गएर भेटेकै हो । दूतावासमा पार्टी आयोजना गरेको कार्यक्रममा हामी जान्छाँै । चियाको कपमा तुफान ल्याउने र जस्तोसुकै विषयलाई राष्ट्रियतासँग जोड्ने काम ठीक होइन ।
० अब राष्ट्रपति बन्ने होला नि ?
– मैले त्यस्तो केही अहिले सोचेको छैन ।
० वरिष्ठ नेता बन्नकै लागि यत्रो रडाको मच्चाउनुभएको हो त ?
– होइन, बाबुराम भट्टराई कहिल्यै पदको लागि मर्ने व्यक्ति होइन । पदको लागि कहिल्यै राजनीति गरिनँ र गर्दिनँ पनि । मैले किन पद त्यागँे भन्ने सबैलाई थाहा छ । वरिष्ठ नेता वा के भन्ने कुरा गौण हो । म विचार र जनताका लागि राजनीति गर्ने व्यक्ति हो ।
० वरिष्ठ नेता पनि नबन्ने ?
– पार्टीको कुनै न कुनै भूमिकामा रहन्छु । उपाध्यक्ष म बन्दिनँ तर कुन भूमिकामा रहने भन्ने कुराको विषयमा म साथीभाइहरूसँग छलफलमा छु ।

३ श्रावण २०७०, बिहीबार ०९:२२ मा प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस

विशेष

सबै

यो साता विदेशमा थप एक नेपालको निधन

लन्डन । विश्वव्यापी महामारी कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) संक्रमणबाट यो साता विदेशमा थप एकजना नेपालीको ज्यान गएको छ । गैरआवासीय नेपाली..

कर्णाली सरकारले कोभिड सङ्क्रमितको निःशुल्क उपचार गर्ने

काठमाडौं । कर्णाली प्रदेश सरकारले कोभिड –१९ का लक्षणसहितका बिरामीको निःशुल्क परीक्षण तथा उपचार गर्ने भएको छ ।..

घटस्थापनापछि सात दिनमा दुई लाख बढीले छाडे उपत्यका

काठमाडौं । घटस्थापनापछि सात दिनमा दुई लाख बढीले उपत्यका छोडेका छन् । महानगरीय ट्राफिक प्रहरी महाशाखाका अनुसार..

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीद्वारा राष्ट्रको नाममा सम्बोधन (पूर्णपाठसहित)

आदरणीय दिदीबहिनी तथा दाजुभाइहरू, नेपालीहरुको ठूलो चाड, बडादशैं शुरु भइसकेको छ। यस महान् अवसरमा सर्वप्रथम म..

गोरखाबाट हनुमानढोका दरबारका लागि पठाइयो फूलपाती

गोरखा दरबारस्थित दशैँघरबाट काठमाडौँको हनुमानढोका दरबारका लागि फूलपातीसहितको डोली पठाइएको छ । विधिपूर्वक..