सरकार युद्ध चाहन्छ : विप्लव

चार दलको सहमतिमा हुन लागेको संविधानसभाको दोस्रो निर्वाचनको विरोधमा आन्दोलन गरिरहेको नेकपा–माओवादीका नेता नेत्रविक्रम चन्द ‘निर्वाचनमा भाग लिने कि नलिने ?’ भनी सोधिएको सवालको जवाफमा भन्छन्– ‘हामीले प्रजातान्त्रिक र सहमतिको जुन मान्यता र सर्तहरू अघि सारेका छौँ, त्यो पूरा नभएसम्म निर्वाचन सफल हुने सम्भावना हामीले देखेका छैनौँ ।’

० तपाईंहरू निर्वाचन बिथोल्नुहुन्छ ?
– सरकारको दायित्व निर्वाचन गराउने हो, उसले त्यसका लागि प्रयास गर्ला, तर यो चुनावको अर्थ छैन । जुन चुनावले पार्टीहरू, बुद्धिजीवीहरू, नागरिकहरू कसैलाई पनि सन्तुष्टि दिन सकेको छैन भने यसले समाधान दिन्छ भनेर कल्पना पनि गर्न सकिँदैन । नेपालको इतिहासमा सहमति कि चुनाव भन्ने बहस लामो समयदेखि चल्दै आएको छ । अहिलेको विवाद पनि त्यही छ– पहिला चुनाव कि पहिला सहमति । हाम्रो भनाइ पहिला सहमति त्यसपछि चुनाव हो । हामी चुनावको विरोधी होइनौं त्यसका लागि तयारै छाँै । तर, पहिला सहमति गर्नुपर्‍यो ।
० चुनावले समाधान देला ?
– चार दलका नेताहरू र पार्टीभित्र पनि निर्वाचनको विषयमा एकमत छैन । जुन नेताहरू चुनावको वकालत गर्दै हिँडेका छन् उनीहरू पनि
निर्वाचन हुनेमा विश्वस्त छैनन् । त्यसैले यस्तो अवस्थामा हुने निर्वाचनले मुलुकलाई समाधान दिन सक्दैन । संविधान लेख्न चुनावको आवश्यकतै छैन, सहमति मात्रै आवश्यक छ । हिजो चुनाव भएकै हो, त्यसले समाधानभन्दा पनि भाँडभैलौ मात्रै दियो ।
० संविधानसभाले संविधान दिनुपर्छ, होइन र ?
– त्यस्तो होइन, संविधानसभाबाट मात्र संविधान बनेको सबै देशमा उदाहरण छैन । ठूला–ठूला प्रजातान्त्रिक, समाजवादी देशहरूका संविधान विभिन्न प्रक्रियाबाट बनेका छन् । हामीले चुनावबाट संविधान बन्छ भने बनाऊँ भनेर निर्वाचनमा भाग लिएका हौँ नि, तर बनेन नि † चार वर्षमा त सबैभन्दा बढी विश्वास गरिएका नेता र संविधानसभा नै बद्नाम भयो । त्यसैले यसले चुनाव होइन सहमति आजको आवश्यकता हो भन्ने देखिन्छ ।
० चुनावको विपक्षमा जाँदा तपाईंहरूकै दललाई घाटा हुन्छ भनेर भनिँदै छ नि ?
– त्यस्तो होइन, हामी जनतासँग प्रत्यक्ष अन्तरक्रिया गरिरहेका छौँ । जनता चुनावको पक्षमा छैनन् । दुई–चारजना मान्छेले चुनावको पक्षमा भएको फर्जी कुरा गरेका हुन् । हामी आफ्नो ऐजन्डा लिएर हिँडेका छौँ । हामी जित्ने–हार्ने, लोकप्रिय–अलोकप्रिय के हुने भन्ने कुरा हाम्रो हो । जसले संविधान, राष्ट्रियता, स्वाधीनता चाहँदैन त्यसले गर्ने कुरा हो यो ।
० सबैले चुनाव चाहेको बेला अब तपाईंहरूको गठबन्धनको औचित्य के ?
… हामीले चुनावको विरोध गरेका छैनाँै । हामीले अहिलेको अवस्थामा सहमति नभई चुनाव हुनै सक्दैन वा चुनावै भए पनि त्यसले परिणाम दिन सक्दैन भनेर भनेका छौँ ।
० तपाईंहरूसँगको सहमतिबिना चुनाव भए तपाईंहरू के गर्नुहुन्छ ?
– त्यसको लेखाजोखा सरकारले गर्नुपर्छ । सरकारले जनताको अवहेलना गर्‍यो, हेप्यो, पार्टीलाई एक्ल्याउन र बाइपास गर्न खोज्यो भने त्यसको परिणाम राम्रो आउँदैन । खिलराज रेग्मी आफैँले भनिसक्नुभएको छ म बाध्यतामा आएको भनेर । उहाँलाई आत्मविश्वास नै छैन निर्वाचन गराउने । निर्वाचन गर्न खोजे हामी बहिस्कार गर्छौं । जनताको बहिस्कारको नेतृत्व गर्छौं । चुनाव त काङ्ग्रेस र एमालेले पनि बहिस्कार गर्दै आएको कुरा हो नि । हामीले पनि गर्दै आएका हाँै । सहमतिबिना निर्वाचन गराउनुको अर्थ सरकार चुनाव चाहँदैन, युद्ध चाहन्छ भन्ने प्रस्ट हुन्छ ।
० तपाईंको पार्टीभित्र चुनावमा जाने–नजाने विषयमा विवाद छ रे नि ?
– होइन त्यस्तो केही छैन । हाम्रो पार्टीले एक मतले निर्णय गरेको हो । यो बाहिर चलाइएको हल्ला मात्रै हो । हामी चुनावको विषयमा एकमत छाँै ।
० चुनाव घोषणा गरेपछि तपाईंहरूको पार्टीमा पहिरो जान्छ भनिन्छ ?
– राजनीतिमा चुनौतीको सामना गर्नुपर्छ, त्यो मजै हुन्छ । समाज बदल्ने अभियानमा लागेका हामीलाई अरूसँगको प्रतिस्पर्धासँग कुनै चिन्ता छैन ।
० तपाईंहरूले किन फेरि युद्धको कुरा गर्नुभएको ?
– हामीले युद्धको कुरा गरेकै छैनौँ । जसरी आज देशलाई विभाजन गरेर सहमति नगरी केही मान्छेले रातारात निर्णय गरेर बाधा अड्काउ फुकाउ गरेर जनतामाथि थोपर्ने काम गरेका छन् यसले पो युद्ध निम्त्याउँछ त । हामी त सहमतिको कुरा गरिरहेका छौँ । सहमतिको कुराचाहिँ नसुन्ने युद्ध जन्माउने जुन खेल चलिरहेको छ यसलाई चिन्नुपर्छ, प्रस्ट बनाउनुपर्छ ।
० जनतामा जान दल खोलेको होइन र ?
– हो, हामी जनतामै छौँ । आकाशमा त छैनाँै । चारजना मान्छेले गरेको निर्णयलाई जनताको भावना भन्न मिल्दैन । रातभरि निर्णय गरेर बिहानबाटै गल्ती गर्‍यौँ भन्ने नेताहरूको स्वभाव त तपाईं–हामीले देखेकै छौँ नि । चार दलले जसरी निर्णय गरिरहेका छन् त्यसले देशलाई शान्ति र संविधानतिर लैजाँदैन । बुद्धि भए सहमति गर्नैपर्छ ।
० चुनाव गर्न के गर्नुपर्छ ?
– संविधानसभाको निर्वाचन हुनका लागि पहिला नै अब संविधान बन्छ कि बन्दैन भन्ने कुराको सुनिश्चितता चाहिन्छ । संविधानमा के–के लेख्ने, के–के नलेख्ने, बढीमा कतिसम्म जान सकिन्छ भन्ने कुरा निश्चित हुनुपर्छ । विगतमा पनि यही नभएकोले नै संविधान नबनेको हो । अब पहिला सहमति गर्नुपर्छ ।
० एमाओवादीसँग एकताको सम्भावना कत्तिको छ ?
– एमाओवादीसँग पार्टी एकताको कुनै सम्भावना छैन । जुन इश्युमा हामी छुट्टिएका थियौँ त्यो इश्यु अहिले पनि कायम छ । यस्तो अवस्थामा एकताको कुरै हुँदैन ।

२९ जेष्ठ २०७०, बुधबार ०८:४९ मा प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस

विशेष

सबै

यो साता विदेशमा थप एक नेपालको निधन

लन्डन । विश्वव्यापी महामारी कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) संक्रमणबाट यो साता विदेशमा थप एकजना नेपालीको ज्यान गएको छ । गैरआवासीय नेपाली..

कर्णाली सरकारले कोभिड सङ्क्रमितको निःशुल्क उपचार गर्ने

काठमाडौं । कर्णाली प्रदेश सरकारले कोभिड –१९ का लक्षणसहितका बिरामीको निःशुल्क परीक्षण तथा उपचार गर्ने भएको छ ।..

घटस्थापनापछि सात दिनमा दुई लाख बढीले छाडे उपत्यका

काठमाडौं । घटस्थापनापछि सात दिनमा दुई लाख बढीले उपत्यका छोडेका छन् । महानगरीय ट्राफिक प्रहरी महाशाखाका अनुसार..

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीद्वारा राष्ट्रको नाममा सम्बोधन (पूर्णपाठसहित)

आदरणीय दिदीबहिनी तथा दाजुभाइहरू, नेपालीहरुको ठूलो चाड, बडादशैं शुरु भइसकेको छ। यस महान् अवसरमा सर्वप्रथम म..

गोरखाबाट हनुमानढोका दरबारका लागि पठाइयो फूलपाती

गोरखा दरबारस्थित दशैँघरबाट काठमाडौँको हनुमानढोका दरबारका लागि फूलपातीसहितको डोली पठाइएको छ । विधिपूर्वक..