कांग्रेस-एमालेलाई हरियो घाँस देखाएर एमाओवादी सत्ता कब्जा गर्दैछ :: उपेन्द्र यादव

० राष्ट्रिय सहमतिको सरकार बन्ने सम्भावना झन् टाढियो, दलहरुबीच दूरी झन् बढ्यो, अब के होला ?
– दलहरुबीच सहमति हुन सकेन र मुलुकले निकास पाउन सकेन भने मधेसी आन्दोलन लगायत विगतका आन्दोलनहरुबाट प्राप्त उपलब्धि समाप्त हुने छन् । संघीय गणतन्त्र नेपालले प्राप्त गरेका उपलब्धिहरु गुम्ने खतरा बढेको छ, यस्तै अवस्था कायम रहे नेपाल असफल राष्ट्र बन्न सक्छ ।
० कसको कारणले होला यस्तो अवस्था आएको ?
– ०७ सालको उपलब्धि ०१५–१६ सालमा आएर समाप्त भयो, ०३६ सालको उपलब्धि ०४६ सालमा समाप्त भयो, ०४६ सालको उपलब्धि ०५८ मा आएर समाप्त भयो । यसैगरी आजको तीन दलका शीर्ष भनिने नेताहरुको राजनीतिक सत्ताको स्वार्थका कारण जनआन्दोलनबाट प्राप्त उपलब्धिहरु गुम्ने खतरा छ । त्यसैले सहमति गरेर मुलुकलाई निर्वाचनमा लैजाने आवश्यकता परेको छ । जनप्रतिनिधिविना लोकतन्त्र बाँच्न सक्दैन । यतिबेला स्थानीयदेखि केन्द्रिय निकायसम्म कुनै पनि जनप्रतिनिधि छैनन् । यस्तो मुलुकमा लोकतन्त्र कसरी अगाडि बढ्छ ?
० यस अवस्थाले त अब बैशाखमा चुनाव पनि नहुने भयो, होइन त ?
– सहमतिको छेउटुप्पो छैन भने बैशाखमा चुनाव कसरी हुन्छ ? विगतका उपलब्धिहरु संवैधानिक रुपले संस्थागत हुन सकेका छैनन् । मुलुक अराजकताको बाटोबाट असफलतातर्फ हुईंकिँदैछ भने चुनाव हुने कल्पना यस्तै हालतमा त कसरी गर्ने ?
० एमाओवादी पार्टी यसरी सहमतिबाट किन टाढिएको होला त ?
– माओवाद भन्ने सहमतिको विषय नै होइन नि त ! वर्ग सङ्घर्ष र वर्गसत्ता स्थापना भन्ने विषय हो उनीहरुको । त्यो दर्शनमा सहमति भन्ने कुरा कहाँनेर हुन्छ र ? चीनमा माओले च्याङ्काई सेकसँग केही समयका लागि रणनीतिक सहमति गरे, तर आफू माथि परेपछि सिध्याइदिए । अहिलेको एमाओवादीको रणनीति पनि कांग्रेसलाई हरियो घाँस देखाउने, एमालेलाई उल्लु बनाउने अनि आफ्नो सत्ता लम्व्याउने र मौका परे एकदलीय तानाशाहीतर्फ लैजाने नै हो । नेपालमा अब सम्भव नहुने यस्तो दुस्प्रयास उ गर्दैछ । उसको विचार, दर्शन नै यही हो भने कांग्रेस र एमालेले यो बुझ्न नसक्नु दुर्भाग्यपूर्ण छ ।
० कांग्रेस–एमाले त सहमति हुन्छ र आफ्नै नेतृत्वमा सरकार गठन हुन्छ भनेर हिँडिरहेकै छन् त ?
– माओवादीले हरियो घाँस देखाउन्जेल पछ्याइरहन्छन् भने नि मैले । भुल्याउँदै–भुल्याउँदै पिछलग्गु बनाइरहन्छ अनि कहाँनेर लगेर पछारिदिन्छ, त्यसपछि चेत खुल्नै नसक्ने गरी प्राण जान्छ । यस्तै रवैया अपनाइरहे त हुने यही नै हो ।
० संविधानसभा पुनस्र्थापनाको एजेण्डा प्रचण्डजीले फेरि अघिसारे नि, यो सम्भव छ र ?
– विचित्रको मान्छे हो प्रचण्डजी π दिनमा तीनपटक फेरिने उनको एजेण्डाको के कुरा गर्ने ? उनको कुनचाहिँ एजेण्डा वास्तविक हो र कुनचाहिँ कृत्रिम भन्ने नै छुट्टिँदैन भने तिनको एजेण्डामा के तुक खोजिरहने ? उनको राजनीतिक आस्थामाथि नै विश्वास कम छ । उनी यतिबेला दिशाहीन भएका छन्, भ्रष्टाचारीहरु, अवसरवादीहरु र नवमाओवादीहरुको घेराबन्दीमा परेर उनी विचलित, दिशाहीन र अत्यन्त कमजोर पनि भइसकेका छन् ।
० चुनाव नहुने अवस्थामा संविधानसभा पुनस्र्थापना उपयुक्त नै हुन्छ, होइन र ?
– लोकतन्त्रमा चुनाव किन नगराउने ? म्याद समाप्त भइसकेको निकम्मा संस्थालाई ब्युँताउन थाल्ने कि फ्रेस म्याण्डेटका लागि निर्वाचनमा जाने ? जनता ताजा जनादेश चाहन्छन्, लोकतन्त्रको मर्म त्यही नै हो । हिजो आफैले असफल तुल्याएको संविधानसभालाई पुनस्र्थापन गर्छु भन्नुजस्तो निर्लज्जता के हुन सक्छ ? कुन कानूनी आधारमा संविधानसभा ब्युँताउने ? यो बेतुकको कुरा हो ।
० नेपालमा यसरी राजनीतिक समस्या बल्झिनुमा छिमेकी देशहरुको भूमिका कत्तिको देख्नुहुन्छ तपाईं ?
– मित्रराष्ट्रहरुलाई दोष दिने खास ठाउँ रहन्न । आफ्नो गाँठो बलियो बनाउनु अर्कालाई दोष नदिनु भन्ने हाम्रो पुरानो भनाई छ । आफूले गति छाडेपछि अर्कालाई दोष दिएर आत्मसन्तुष्टि लिन खोज्नु बेकार छ । मलाई लाग्छ, भारतलगायत चीन, अमेरिका तथा अन्य मित्रराष्ट्रहरुले नेपालमा शान्ति, स्थिरता र लोकतन्त्र बलियो होस् भन्ने नै चाहेका छन्, मेरो दृष्टिमा एक–दुईजना व्यक्तिले के भन्छ, के गर्छ भन्ने कुरा अलग हो । गति त हाम्रै नेताहरुले छाडेका हुन् ।
० तपाईं पूर्वपरराष्ट्रमन्त्री पनि हुनुहुन्छ, छिमेकीसँगको सम्बन्धका सवालमा नेपालको परराष्ट्रनीति कस्तो छ ?
– नेपालको पनि कुनै परराष्ट्रनीति छ र भनेर प्रश्न गर्नुपर्ने अवस्था छ अहिले । ठोस परराष्ट्रनीति नै छैन हाम्रो ।
० किन बन्न सकेन त ठोस परराष्ट्रनीति ?
– नेपालका परराष्ट्रनीति नीतिभन्दा पनि अन्य कुराहरुबाट निर्देशित हुनेगरेको पाइन्छ । यो गम्भीर कुरा हो र यसैका कारणले गर्दा ठोस नीतिको तर्जुमा हुन सकेन जस्तो लाग्छ मलाई त ।
० राष्ट्रपतिले भारत भ्रमणका अवसरमा त्यहाँका सबै प्रमुख नेता तथा सत्ताधारीसँग भेटघाट गर्नुभयो, यसबारे के भन्नुहुनछ ?
– हाम्रा राष्ट्रपतिले भारतको तीनपटक औपचारिक भ्रमण गरिसक्नुभयो, तर भारतको उच्च तहबाट एकदशक पनि बढी भइसक्यो नेपालको भ्रमण नभएको । राष्ट्रपति बारम्बार जान्छन् र वार्ताहरु गर्छन्, तर के–के कुरा भयो भन्ने नेपालको परराष्ट्र मन्त्रालय र आमजनतालाई पनि जानकारी गराइएको छैन । जानकारी नै नदिएपछि त्यसबारेमा के कमेण्ट गर्ने ?
० नेपाली राजनीतिमा भारतीयपक्षको जुन चासो र चिन्ता देखियो, यसबारे त कमेन्ट गर्न सक्नुहोला नि ?
– यो त स्वाभाविक छ । ग्लोबलाइजेसनको युगमा एक नजिकको छिमेकी हुनुको नाताले नेपालमा भारतको चासो र चिन्ता हुनुलाई नकारात्मक रुपमा हेर्न मिल्दैन । नेपालका घटनाक्रमबाट भारत, चीन र अन्य मित्रराष्ट्रहरु प्रभावित नहुने कुरै छैन । तीनतिरबाट खुला सीमाना जोडिएको भारत त अझ सबभन्दा बढी प्रभावित हुन्छ यहाँको घटनाक्रमबाट । धेरै संवेदनशीलताहरु जेडिएको छ भारतको नेपालसँग । तर, नेपालका प्रमुख भनिएका तीन नेतहरुले कुरा नबुझेको देख्दा अचम्म लाग्छ मलाई । सत्ता लिप्सालाई त्यागेर राजनीति नगरिरहेका दल र नेताहरुकै कारण भारत स्वयम् पनि चिन्तामा परेको हो ।
० प्रधानमन्त्री डा. बाबुराम भट्टराईले सत्ता नछोड्ने निर्णय गर्नुभयो, यसमा के भन्नुहुन्छ ?
– सत्ता नछोड्ने सोच त उहाँको पहिले नै निर्धारित थियो । जुन दिन संविधानसभाको विघटन गराउने प्रयास हुँदैथियो र संविधानसभालाई संविधान नबनाइकनै समाप्त पारियो, त्यो दिन नै उहाँहरुको निश्कर्ष थियो कि अब सत्ता छोडिँदैन । मुलुकलाई बिस्तारै–बिस्तारै आफ्नो ग्रिपमा लिएर जाने, त्यसका लागि संवैधानिक अङ्गहरुलाई सिथिल पार्ने र सरकार मात्र बाँकी राख्ने रणनीति पहिले नै बनेकोले बाबुरामजीले सत्ता छोड्दिनँ भन्नुमा कुनै आश्चर्य लागिरहेको छैन मलाई त ।
० रणनीतिक रुपले नै एमाओवादी अघिबढिरहेको हो त्यसोभए ?
– निश्चित रुपमा लोकतन्त्र समाप्त पार्ने, सत्ता कब्जा गर्ने र चरम भ्रष्टाचारको दलदलमा मुलुकलाई धसाउने चालमा लागेकै हो एमाओवादी नेतृत्व ।

१६ पुष २०६९, सोमबार २१:२० मा प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस

विशेष

सबै

यो साता विदेशमा थप एक नेपालको निधन

लन्डन । विश्वव्यापी महामारी कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) संक्रमणबाट यो साता विदेशमा थप एकजना नेपालीको ज्यान गएको छ । गैरआवासीय नेपाली..

कर्णाली सरकारले कोभिड सङ्क्रमितको निःशुल्क उपचार गर्ने

काठमाडौं । कर्णाली प्रदेश सरकारले कोभिड –१९ का लक्षणसहितका बिरामीको निःशुल्क परीक्षण तथा उपचार गर्ने भएको छ ।..

घटस्थापनापछि सात दिनमा दुई लाख बढीले छाडे उपत्यका

काठमाडौं । घटस्थापनापछि सात दिनमा दुई लाख बढीले उपत्यका छोडेका छन् । महानगरीय ट्राफिक प्रहरी महाशाखाका अनुसार..

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीद्वारा राष्ट्रको नाममा सम्बोधन (पूर्णपाठसहित)

आदरणीय दिदीबहिनी तथा दाजुभाइहरू, नेपालीहरुको ठूलो चाड, बडादशैं शुरु भइसकेको छ। यस महान् अवसरमा सर्वप्रथम म..

गोरखाबाट हनुमानढोका दरबारका लागि पठाइयो फूलपाती

गोरखा दरबारस्थित दशैँघरबाट काठमाडौँको हनुमानढोका दरबारका लागि फूलपातीसहितको डोली पठाइएको छ । विधिपूर्वक..