लोभी–पापीहरु बीचको साँठगाँठलाई सहमति मान्न सकिन्न :: नेत्रविक्रम चन्द ‘विप्लव’ (सचिव, नेकपा–माओवादी)

० मुलुक सहमतितिर गयो नि, तपाईंलाई कस्तो लागिरहेको छ ?

– कुनै सहमति भयो जस्तो मलाई त लाग्दैन । खै कहाँ के सहमति भयो ? दुईचार जना तिनै–तिनै मानिसहरु कहिले कहाँ भेला हुन्छन्, कहिले झगडाको नाटक गर्छन्, कहिले फेरि मिलेझैँ गर्छन्, कथित केही बुद्धिजीवि तथा सञ्चारकर्मीहरु उनीहरुकै पछि लागेका छन्, तिनै बढाईचढाई र बदख्वाइँ गरिरहेछन्, एक प्रकारले यहाँ तमासा चलिरहेछ, तर देश र जनताको पीडा उहीँको उहीँ छ । अनि कसरी भन्ने सहमति भयो भनेर ? सहमतिको जो डङ्का फुकिएको छ, यसले देशको समस्यालाई निकास दिन सक्दैन ।
० नेपाली काङ्ग्रेसका सभापति सुशील कोइरालालाई प्रधानमन्त्री बनाउने सहमतिमा पुगे नि प्रमुख चार दलहरु त, यसले अब संविधानसभाको निर्वाचनतिर देशलाई लैजान्छ, अनि निकास मिल्दैन र ?
– पात्र फेर्दैमा निकास निस्कने त होइन नि, कस्तो कुरो नबुझेको भन्या ? रोग एकातिर छ औषधिको स्वाँग अर्कोतिर रचेर कहिले ठिक हुन्छ ? जुन संविधानसभा निर्वाचनको कुरा गरिँदैछ, यो सब बकवास हो, ‘डमी’ संविधानसभाले केही दिनेवाला छैन । यो सबैले समयमै बुझ्दा हुन्छ ।
० संविधानसभाको चुनावले निकास दिन्छ भनेर सबैले भनिरहेका छन्, के तपाईंहरु त्यो चुनावमा भाग नलिने ?
– एउटा कुरा यो बुझौँ कि यहाँ जसले चुनावको रट लगाइरहेका छन् त्यो फाल्तु कुरा हो, चुनाव गराउने मकसदबाट यो कुरा गरिएकै होइन । अर्थात्, चुनाव नै हुनेवाला छैन भने भाग लिने या नलिने विषयमा निरर्थक कुरा अहिले किन गरिरहने ? रहे–भएको वास्तविक संविधानसभालाई विघटन गर्ने अनि डमी संविधानसभाका लागि निर्वाचनको ढोल किन फुक्ने ? नक्कली, ढोँगी, पाखण्डी कुरा हो फेरि संविधानसभाको निर्वाचन गर्ने कुरा ।
० अहिलेको अवस्थामा संविधानसभाको निर्वाचनलाई अस्वीकार गर्नु जायज र सामयिक हुन सक्छ र ?
– संविधानसभा हुनेवाला नै छैन भनेको । स्वीकार र अस्वीकार, सामयिक र असामयिकको कुरा किन गरिरहने ? भएको संविधानसभालाई किन विघटन गरेको भन्ने प्रश्नको जवाफ दिनसक्छन् यी धुन्धुकारीहरुले ? त्यसपछि कुरा गरौँला के जायज र नाजायज भन्ने ।
० तैपनि बताइदिनुस् न सुशील कोइरालाको उम्मेदवारीलाई कसरी लिनुहुन्छ तपाईं र तपाईंको पार्टीले ?
– सुशीलजीको व्यक्तिगत जीवनबाट म प्रभावित छु । उहाँले आफ्नो नीति, सिद्धान्त र विचारका लागि जुन त्याग गर्नुभएको छ त्यो अनुकरणीय छ । अहिलेका नयाँ जोगीहरुले अनुहारमा बाक्लो खरानी घसेर देश र जनतालाई ढाँट्दै हिँडेका छन्, तिनीहरुको जीवनभन्दा त सुशीलजीको जीवन कता हो कता प्रशंसनीय छ । यस हिसाबमा उहाँलाई माने पनि अन्य राजनीतिक सिद्धान्तका आधारमा त मैले उहाँको उम्मेदवारीलाई यत्तिकै स्वीकार गर्नुपर्छ भन्ने कुरा आउँदैन ।
० चाहेको के हो त तपाईंहरुले अहिलेको अवस्थामा ?
– नयाँ सहमति खोजेका हौँ हामीले । जनयुद्धका प्रस्तावहरुसँगको सहमति खोजेका हौँ हामीले । गिरिजा र प्रचण्डले गरेको सिग्नेचरको इमानदारीपूर्ण कार्यान्वयन हुने सहमति खोजेको हामीले । आजको आवश्यकता पनि यही हो ।
० एमाओवादीले अब मान्ला र तपाईंहरुको कुरा ?
– कस्को कुरा गरेको ? पतन भइसकेकाहरुको किन कुरा गर्ने ?
० कसरी पतन भयो त एमाओवादी ?
– जायज मुद्दाहरु सबै छोडेपछि के भयो भन्ने त ? माओवादको सिद्धान्त सबै छोडेपछि पनि माओवादी भइरहन मिल्छ र ?
० तपाईं प्रचण्डसँग अत्यन्त निकट रहेर काम गरेको व्यक्ति हुनुहुन्छ, किन यस्तो कुरा गर्नुभएको ?
– एकै राजनीतिबाट काम सुरु गरेकाहरु विचार र व्यवहार मिल्दासम्म निकटताका साथ एकै ठाउँमा रहनु कुनै नयाँ कुरा होइन । अब उहाँले गति छोडिसक्नुभयो, नेपाली जनता र जनयुद्धलाई धोका दिएर सत्ताको राजनीतिमा फाल हानिसक्नुभयो भने म के कुरा गरुँ त ? भगवान् मानेर पूजा गरिरहुँ ?
० बाबुराम भट्टराईको सरकार त जाने भयो नि, अब त खुशी हुनुहोला नि ?
– बाबुरामजीसँग मेरो कुनै रिसराग छैन, उहाँ गए पनि बसे पनि भन्नु केही छैन । हामीले त आम नागरिकको सुदिनका लागि उचित व्यवस्थाको कुरा गरेका हौँ । यही स्थितिमा त बाबुरामजी गए पनि बसे पनि के र ? मेरो भनाइ के भने बाबुरामजी हुँदाखेरि सहमतिको सरकार नहुने, सुशीलजी भए सहमतिको सरकार हुन्छ भन्ने होइन ।
० तपाईंहरु त बाबुरामको सरकार जसरी पनि हट्नै पर्छ भनिरहनुभएको छ नि, होइन र ?
– उहाँ हट्नुपर्छ भनेर मात्रै होइन, राजनीतिक रुपले नेपालमा राष्ट्रिय स्वाधीनताको विरुद्धमा जो कामहरु भएका छन्, जनअधिकारका विरुद्धमा जो कर्महरु भएका छन्, जुन रुपमा भ्रष्टाचार बढेको छ, महंगी र कालोबजारीले देशलाई अघात पुरयाएको छ, यो स्थितिको सरकारले जिम्मा लिन सक्दैन भने छोड्नुपर्छ भनेका हौँ हामीले, चाहे बाबुराम हुन् या अर्को कोही ।
० तपाईंहरुको चाहनाअनुसार रामबहादुर थापा ‘बादल’ प्रधानमन्त्री बन्ने सम्भावना नरहेकोले विरोध गर्नुभएको पनि भन्छन् नि ?
– उहाँ भए त राम्रै कुरा हो । हाम्रो तर्फबाट अघिसारिएका एजेण्डाहरु पूरा गराउन त बादलजी भएको राम्रो हो हाम्रा लागि । माओवादीका युद्धकालीन प्रस्तावहरुलाई क्रियान्वयन गराउनका लागि हामीसँग योजनाहरु छन्, लिडरहरु छन् त भनिरहेकै छौँ नि । तर, तपाईंले लगाएको आरोपचाहिँ सत्य होइन ।
० तपाईंको पार्टीभित्र पनि जनविद्रोहमा जाने कि नजाने भन्नेमा विवाद त सुरु भएछ नि, होइन ?
– अरुले तलाउमा ढुङ्गा हानिदिएको कुरा मात्र हो यो । हाम्रो पार्टी त शान्त ढङ्गबाट अघिबढिरहेको छ । यस्ता हल्लाको पछाडि कुनै तुक छैन ।
० अध्यक्ष बैद्यले त जनबिद्रोहमा जान हुदैन भनी राजनीतिक प्रतिवेदन तयार गर्नुभएको कुरा छ त ?
– कतिपय सञ्चारकर्मी साथीहरुले लौ माओवादीले उग्र बाटो लिने भयो भनेर प्रोपोगण्डा फैलाइदिएको सन्दर्भसँग जोडिएको कुरा मात्र हो यो, यसमा धेरै टाउको नदुखाए हुन्छ ।
० जनताले दीगो शान्ति चाहेका छन्, यस्तोमा के जनयुद्धमै जानुहुन्छ त तपाईंहरु ?
– हो जनताले शान्ति चाहेका छन् । तर शान्ति त यस्तो होस् जसले जनताको जीवनलाई रक्षा गरोस्, नयाँ र समृद्ध भविष्य देओस्, देशको स्वाधीनतालाई रक्षा गरोस्, त्यस्तो शान्ति पो शान्ति त । जनताको गाँस–बास लुट्ने प्रकृतिको शासनले पनि कहीँ शान्ति मिल्छ ? मुट्ठीभर मानिसलाई स्वर्ग दिने, आमजनतालाई नरकमा धकेलिदिने, यस्तो पनि शान्ति हुन्छ ? कसले चाहन्छ यस्तो शान्ति ?
० यदि नेपाली काङ्ग्रेसको नेतृत्वमा सरकार बन्ने भयो भने तपाईंहरु सहभागी हुने कि नहुने ?
– यो त हामीले स्पष्ट पारिसकेका छौँ नि । जब हामीलाई सहमतिको प्रक्रियामा सहभागी नै बनाइएको छैन भने ह्वात्तै त्यत्तिकै सरकारमा जाने कुरा आउँदैन । हामी के भनिरहेका छौँ त्यसको सुनुवाई नै भएको छैन । हामी आफ्नो एजेण्डामा अडिग छौँ, आन्दोलनले नै कहाा लैजान्छ, हामी त्यसैको पर्खाइमा छौँ । आजको मितिमा तीन–चरजनाले सहमतिको डङ्का जो पिटिरहेका छन्, यसको भुलभुलैयामा हामी फसेका छैनौँ भनेर बुझौँ । जुन प्रक्रियामै सहभागी हामी छेनौँ, यस्तामा मन्त्रीको गाडी चढ्न ब्रिफकेस बोकेर कुँदहिाल्छौँ भन्ने कसैले ठानेका छन् भने त्यो महाभूल हो ।
० सहमतिको विरोधि त तपाईंहरु होइन नि ?
– कसरी विरोधि हुनसक्छौँ ? तर, सहमति ‘रियल’ हुनुपरयो । वास्तविक सहमतिको बिरोधि हामी हुनै सक्दैनौँ । देखावटी सहमतिसँगचाहिँ हामीलाई घृणा छ । सहमतिको जो कुरा गरिएको छ, यसले कुनै नयाँ एजेण्डा बोकेर आएको छैन । लोभी–पापीहरुबीच कुरा मिल्दैमा त्यसलाई वास्तविक सहमति भन्न त मिल्दैन ।

२ पुष २०६९, सोमबार २०:२५ मा प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस

विशेष

सबै

यो साता विदेशमा थप एक नेपालको निधन

लन्डन । विश्वव्यापी महामारी कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) संक्रमणबाट यो साता विदेशमा थप एकजना नेपालीको ज्यान गएको छ । गैरआवासीय नेपाली..

कर्णाली सरकारले कोभिड सङ्क्रमितको निःशुल्क उपचार गर्ने

काठमाडौं । कर्णाली प्रदेश सरकारले कोभिड –१९ का लक्षणसहितका बिरामीको निःशुल्क परीक्षण तथा उपचार गर्ने भएको छ ।..

घटस्थापनापछि सात दिनमा दुई लाख बढीले छाडे उपत्यका

काठमाडौं । घटस्थापनापछि सात दिनमा दुई लाख बढीले उपत्यका छोडेका छन् । महानगरीय ट्राफिक प्रहरी महाशाखाका अनुसार..

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीद्वारा राष्ट्रको नाममा सम्बोधन (पूर्णपाठसहित)

आदरणीय दिदीबहिनी तथा दाजुभाइहरू, नेपालीहरुको ठूलो चाड, बडादशैं शुरु भइसकेको छ। यस महान् अवसरमा सर्वप्रथम म..

गोरखाबाट हनुमानढोका दरबारका लागि पठाइयो फूलपाती

गोरखा दरबारस्थित दशैँघरबाट काठमाडौँको हनुमानढोका दरबारका लागि फूलपातीसहितको डोली पठाइएको छ । विधिपूर्वक..