क्यान्सरबाट यसरी मुक्ति दिलाउँदै छ किमो–बाथ

क्यान्सरबाट बच्नका लागि विश्वभर अनेक किसिमका उपायहरूको खोजी जारी छ । यसक्रममा हालै पत्ता लागेको ‘किमोबाथ’ क्यान्सर उपचारका लागि प्रचलनमा रहेको किमोथेरापीभन्दा धेरै प्रभावकारी रहेको र यसबाट क्यान्सररोगीहरूलाई ठूलो राहत मिल्ने अनुमान गर्न थालिएको छ । किनकि, किमोथेरापीको मद्दतले शरीरमा तीव्र गतिमा बढिरहेको क्यान्सरलाई नष्ट त तुल्याइन्छ तर यसबाट शरीरको अन्य भागमा अत्यन्त ठूलो नोक्सानी पुग्छ ।
यसक्रममा बेलायतमा पहिलोपटक लिभर क्यान्सरबाट पीडित एक व्यक्तिलाई ‘किमोबाथ’को माध्यमबाट ठीक पारिएको र उक्त विधि किमोथेरापीको तुलनामा निकै प्रभावशाली र कम हानिकारक रहेको सम्बन्धित चिकित्सकहरूले दाबी गरेका छन् ।
‘साउथैम्पटन जनरल हस्पिटल’का चिकित्सकहरूका अनुसार किमोबाथमा शरीरको जुन अङ्गमा दबाईको प्रयोग गरिन्छ त्यसबाट दोस्रो हिस्सामा कुनै प्रभाव पर्दैन, जसले गर्दा किमोथेरापीका कारण उत्पन्न हुने कष्टबाट रोगीलाई पूरै राहत मिल्दछ । यस विधिबाट औषधि पनि कम लाग्ने बताइएको छ । सामान्यतया किमोथेरापीमा औषधिको प्रयोग सुईमार्फत नसामा पठाइन्छ जसले सोझै ट्युमरलाई प्रभावित गर्नुको साटो सिङ्गै शरीरमा पुग्छ । यसले क्यान्सररोगीलाई हरदम थकित अनुभूति गराइदिन्छ, रोगीको कपाल झारिदिन्छ र बाँझोपनको खतरा पनि बढाइदिन्छ । तर, किमोबाथले यो सबै खतराबाट जोगाउँछ ।
किमोबाथअन्तर्गत उपचार गर्नुपर्ने अङ्गलाई शरीरबाट अलग गरिन्छ, त्यसलाई औषधिमा भिजाएर एक घन्टासम्म राखिन्छ र फेरि पुरानै ठाउँमा त्यसलाई फिट गरिन्छ । आश्चर्य त यो छ कि त्यति गरेपछि पनि पूर्ववत् रूपमा उक्त अङ्गमा पूर्ण रूपले स्वच्छ रगत प्रवाहित हुन थाल्दछ । यसलाई उक्त उपचारसँग सम्बन्धित डाक्टर ब्रिआन स्टेडम्यानले एक आश्चर्यजनक उपलब्धिका रूपमा व्याख्या गरेका छन् ।
किमोबाथ उपचार पद्धतिमाथि युरोपका साथसाथै अमेरिकामा पनि थप प्रयोग भइरहेको र छिट्टै यो आमउपचारका रूपमा आउने बताइएको छ ।

२१ मंसिर २०६९, बिहीबार १४:०१ मा प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस

विशेष

सबै

गैरआवासीय नेपाली नागरिकता ऐन छिट्टै पारित हुने

लन्डन । संघीय संसद्, कानून, न्याय तथा मानव अधिकार समितिका सभापति कृष्णभक्त पोख्रेलले नेपालको संविधान २०७२ मा उल्लेख गरिएअनुकूल..

यो साता विदेशमा थप एक नेपालको निधन

लन्डन । विश्वव्यापी महामारी कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) संक्रमणबाट यो साता विदेशमा थप एकजना नेपालीको ज्यान गएको छ ।..

कर्णाली सरकारले कोभिड सङ्क्रमितको निःशुल्क उपचार गर्ने

काठमाडौं । कर्णाली प्रदेश सरकारले कोभिड –१९ का लक्षणसहितका बिरामीको निःशुल्क परीक्षण तथा उपचार गर्ने भएको छ ।..

घटस्थापनापछि सात दिनमा दुई लाख बढीले छाडे उपत्यका

काठमाडौं । घटस्थापनापछि सात दिनमा दुई लाख बढीले उपत्यका छोडेका छन् । महानगरीय ट्राफिक प्रहरी महाशाखाका अनुसार..

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीद्वारा राष्ट्रको नाममा सम्बोधन (पूर्णपाठसहित)

आदरणीय दिदीबहिनी तथा दाजुभाइहरू, नेपालीहरुको ठूलो चाड, बडादशैं शुरु भइसकेको छ। यस महान् अवसरमा सर्वप्रथम म..