ब्रुनाइमा भयबाद बिषयक अन्तरक्रिया कार्यक्रम सम्पन्न

नरेश नाति, ब्रुनाइ । गत ०३ अक्टुबरको साँझ ब्रुनाइ स्थित सेरियामा भएको भयबाद सम्बन्धी अन्तरकृया कार्यक्रम बिशेष रुपमा सम्पन्न भयो । भयबादको पर्बर्तक देश सुब्बाको हङकङबाट अनलाईन सम्पर्क रहेको थियो। कार्यक्रममा प्रबर्तक देश सुब्बाले भयबाद सबन्धी गहिरो र लामो चर्चा परी चर्चा गर्नु भएको थियो। भयबादको अर्थ र प्रयोग, यसको प्रकार र प्रकृया, सुरुवात र सङ्क्रमण साथै यसको स्रोतहरुको बारेमा उदाहरणसँग सबिस्तार व्याख्या र जानकारी दिनु भएको थियो।
पाश्चात्य चिन्तनमा मार्क्सबाद्को दरिलो दर्शन व्याख्या, मास्लोको सिदान्त र डेरिडाको चर्चा साथै जिजीबिशाको प्रबल इच्छाले चेतनामा भयको जिबाणुहरु एकत्रित भएर मानब मस्तिस्क सधैं भयवित रहने कारणहरुको सुन्दर र सटिक बिस्लेशण गर्नु भएको थियो। कार्यक्रमको दोस्रो चरणमा ब्रुनाइका साहित्यिक चिन्तकहरुबाट प्रश्नोत्तर कार्य पनि भएको थियो। जसमा विश्वास दीप तिगेला, किशन राइ, निर्मला परीबेश राइ, निलम आम्बुहाङ राइ, दिपा लिम्बु राइ, नरेशनाती, सन्जिब राइ, सन्जु केरुङ र भुमीराज राइ जस्ता ब्यक्तित्वहरुबाट भयबाद सबन्धी बिभिन्न कोणबाट प्रश्न गरिएको थियो। बिभिन्न सिदान्त, दर्शन र बाद अर्थात मतहरुको चर्चा र दृष्‍टिकोण झन्डै ३ घण्टा सम्म जारी रहयो।बौदिक र तर्किक जमघटको यो अन्तर्कृया ब्रुनाइमा एक महत्वपूर्ण रुपमा भएको यो बादहरुको पहिलो चर्चामा उपन्यासकार तथा चिन्तक देश सुब्बालाई हार्दिक धन्यवाद ग्यापन गर्दछौ।

१८ आश्विन २०६९, बिहीबार १९:४३ मा प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस

विशेष

सबै

नेकपा सचिवालय बैठक आज, दाहालले उठाएका प्रश्नको ओलीले जवाफ दिने

काठमाडौं । सत्तारुढ नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा)को सचिवालय बैठक आज बस्दैछ । दिउँसो एक बजे बस्ने बैठकमा प्रधानमन्त्री एवं पार्टी..

म्याराडोनाको अन्त्येष्टी, विदाईमा भीड अत्याधिक हुँदा प्रहरीद्वारा अश्रु ग्यास र रबरको गोली प्रहार

ब्युनस आयर्स । विश्व फुटबलका महान खेलाडी डिएगो म्याराडोनाको अन्त्येष्टी गरिएको छ । एक निजी समारोहकाबीच..

स्वास्थ, विज्ञान, कूटनीति र अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्धबारे लण्डन दूतावासमा वेभिनार

लण्डन । लण्डनमा रहेको नेपाली राजदूतावासले बिहीवार ग्लास्गो क्यालेडोनियन विश्वविद्यालयसँगको सहकार्यमा..

राजतन्त्र र हिन्दु राष्ट्रको माग गर्दै रौतहटमा प्रदर्शन

रौतहट । राजतन्त्र र हिन्दु राष्ट्र कायम गर्न माग गर्दै नेपाल राष्ट्रवादी समूहले रौतहटमा प्रर्दशन गरेको छ ।..

‘छिट्टै विकासशील राष्ट्रमा उक्लिँदैछौँ’

काठमाडौँ । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले सङ्घीय, प्रदेश र स्थानीय तहका सरकार सबैको संयोजन, सहभागिता र..