फेसबुक विरुद्ध याहुको मुद्दा

काठमाडौ, ७ चैत । वेब प्रविधिमा प्रयोग भएको १० बौद्धिक सम्पत्ति चोरी गरेको भन्दै याहुले फेसबुक विरुद्ध मुद्दा हालेको छ । सामाजिक सञ्जाल फेसबुकले अर्को कम्पनीको निजी बौद्धिक सम्पत्तिको प्रयोग वेब प्रविधिमा प्रयोग गरेको आरोप याहुको मुद्दामा छ ।
क्यालिफोर्नियाको सानजोसेस्थित जिल्ला अदालतमा मुद्दा दायर गर्दै याहुले फेसबुकले जानाजान बौद्धिक सम्पत्तिको अधिकार बेवास्ता गर्दै चोरी गरेको जनाएको छ । सन् १९९९ देखि २०१० मा लिएको कभर एडभरटाइजिङ, प्राइभेसी, कस्टमाइजेनस, सोसियल नेटवर्किङ र म्यासेजिङमा याहुको स्वामित्व भएको उसले जनाएको छ । तर फेसबुकले कुनै अनुमति बिना त्यसलाई चोरी गरेको मुद्दामा उल्लेख छ ।
याहुले फेसबुकलाई गत महिना चोरी गरेको भन्दै अदालतमा मुद्दा दायर गर्ने चेतावनी दिएको थियो । विश्वका ठूला आइटी कम्पनी रहेको सिलिकन भ्यालीका लागि पेटेन्ट युद्ध नौलो हैन । यसअघि धेरै स्मार्टफोन कम्पनीबीच यसबारे धेरै विवाद हुने गरेको थियो । बौद्धिक सम्पत्ति चोरीकै कारण गत वर्ष गुगलले १२ अर्ब ५० करोड डलर मोटोरोलालाई बुझाएको थियो ।
तर सामाजिक सञ्जालका साइटको क्षेत्रमा भने यसअघि यस्तो विवाद सार्वजनिक भएको थिएन । याहुको मुद्दामा फेसबुकका सहसंस्थापक मार्क जुकेरबर्गको विरुद्धमा पनि लेखिएको छ । मुद्दामा याहुले जुकेरबर्गको फेसबुक कुनै महान् काम नभएको भन्दै यो पहिलाका व्यक्तिले गरेको अनुसन्धानबाट बनाइएको बताएको छ ।
याहुको बजार हिस्सा बिस्तारै घटिरहेको बेला यस्तो समाचार सार्वजनिक भएको छ । याहुले दुई महिनाअघि मात्र नयाँ प्रमुख कार्यकारी अधिकृत नियुक्त गरेको थियो ।

७ चैत्र २०६८, मंगलवार १६:३८ मा प्रकाशित

प्रतिकृया दिनुहोस

Email Subscription

विशेष

सबै

भारतीय गुप्तचर प्रमुखहरु काठमाडौँमा, कहाँ बस्दैछन् ?

काठमाडौँ, २५ असार । भारतले आफ्ना सुरक्षा र गुप्तचर संस्थाका अधिकारीहरुलाई काठमाडौं पठाएको पाईएको छ । नेपालको सत्तारुढ दल नेपाल..

सिन्धुपाल्चोकमा बाढीः २ जनाको मृत्यु, १८ जना बेपत्ता

रासस, सिन्धुपाल्चोक, २५ असार । अविरल वर्षासँगै गएको पहिरोले सिन्धुपाल्चोकको बाह्रबिसे नगरपालिकाको जम्बुमा दुई..

पुरुष उत्पीडन:हिंसाको चपेटामा पुरुषपनि(दोश्रो श्रृङ्खला)

पितृसत्तात्मक पुरुष प्रधान समाजमा पुरुष हिंसा पनि हुन सक्छ भन्ने कुरा सोच्नु नै अनौठो लाग्न सक्छ। नेपाल जस्तो..

मन्त्री भट्टराईको प्रश्न, ‘विग्रह ल्याउन खोज्ने भारत ठीक कि मिलाउन खोज्ने चीन ?’

काठमाडौँ, २४ असार । सत्तारुढ दल नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) भित्र देखिएको विवाद समाधानमा चिनियाँ राजदूत..

उपत्यकाका ३ जिल्लामा २६७ जना कोरोना संक्रमित

काठमाडौँ, २३ असार । काठमाडौं उपत्यकामा कोरोना भाइरस संक्रमितहरुको संख्या २६७ पुगेको छ । स्वास्थ्य मन्त्रालयका..